دانستنی های لازم درباره دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی ژله ای، عوارض دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی ژله ای یک گزینه بسیار مناسب برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. مخصوصاً این مدل دندان، مناسب افرادی است که به دلایل مختلف نمی توانند از روش هایی مانند کامپوزیت یا لمینت استفاده کنند. از آنجایی که مواد مخصوصی در ساخت این مدل دندان به کار رفته است، استفاده از آن مشکلاتی مانند حساسیت و عدم انعطاف پذیری را ندارد.

ما در این مقاله به بررسی موضوعات زیر می پردازیم:

  • دندان مصنوعی ژله ای چیست؟
  • عوارض دندان مصنوعی ژله ای چیست؟
  • نکات مهم در مراقبت از دندان مصنوعی ژله ای

برای آشنایی بیشتر با دندان مصنوعی ژله ای در این مقاله همراه ما باشید.

دندان مصنوعی ژله ای چیست؟

دندان های مصنوعی یکی از گزینه های رایج برای جایگذاری دندان های از دست رفته هستند. یکی از انواع دندان های مصنوعی، دندان مصنوعی ژله ای است. این مدل از دو بخش یعنی پایه و تاج تشکیل شده است. تاج ها در این دندان مصنوعی وظیفه جویدن غذا را برعهده دارند و پایه در واقع رابطی است که تاج را به لثه متصل می کند.

برای ساخت این مدل دندان مصنوعی مواد خاصی به کار می رود تا کارایی این دندان ها به بهترین شکل ممکن باشد. به طور مثال، بیشتر از موادی نایلونی و مواد سخت برای ساخت پایه استفاده می شود. ساختار مواد نایلونی به طوری است که می تواند به راحتی به لثه متصل شود. این نکته دقیقاً تفاوت بین دندان مصنوعی معمولی و ژله ای است. دندان مصنوعی که در ساخت پایه آن مواد نایلونی به کار رود، دندان مصنوعی ژله ای نامیده می شود.

دندان مصنوعی ژله ای، عوارض دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی ژله ای بهتر است یا معمولی

دندان مصنوعی ژله ای به طور کلی نسبت به دندان مصنوعی معمولی مزایای بیشتری دارد. این نوع دندان ها از نظر انعطاف پذیری از شرایط بهتری برخوردار هستند. به این منظور استفاده از دندان های ژله ای التهابات و درد لثه را کاهش می دهد. به طور کلی عوارض دندان مصنوعی ژله ای نسبت به دندان مصنوعی معمولی کمتر است؛ زیرا دندان های ژله ای این مدل دندان ها با ساختار دهان سازگارتر هستند.

مزایای دندان های ژله ای به کاربرد آن ها منحصر نمی شود، زیرا این دندان ها از نظر ظاهری نیز شرایط بهتری دارند. از آنجایی که پایه این مدل دندان ها بی رنگ و شفاف است، تشخیص مصنوعی بودن دندان سخت می شود. با وجود این شرایط، دندان مصنوعی ژله ای برای افرادی که از مشکلات التهاب لثه، حساسیت و فک کوچک رنج می برند انتخاب  ایده آلی است.

عوارض دندان مصنوعی ژله ای چیست؟

استفاده از دندان مصنوعی روشی است که نسبت به سایر روش های جایگزینی دندان خطرات کمتری دارد و معمولاً استفاده از آن مشکلی برای افراد به وجود نمی آورد. با این حال در برخی موارد ممکن است استفاده از این دندان مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. در ادامه رایج ترین عوارض دندان مصنوعی ژله ای معرفی می شوند.

التهاب لثه

استفاده از دندان مصنوعی در برخی موارد التهاب لثه را به دنبال دارد. این التهاب به دلیل ایجاد فشار بر لثه ایجاد می شود. چنانچه فشار وارد بر لثه در طولانی مدت ادامه داشته باشد، خونریزی و التهاب لثه اتفاق می افتد. تشخیص به موقع این مشکل بسیار مهم است. از این رو به محض مشاهده علائمی مانند درد، قرمزی، خونریزی و تورم به دندانپزشک مراجعه کنید.

حساسیت

حساسیت یکی از عوارض دندان مصنوعی ژله ای است. دلیل این مسأله حساسیت افراد به مواد سازنده دندان است. از علائم حساسیت می توان به خارش، درد، قرمزی و تورم اشاره کرد. در صورتی که هر یک از این علائم را مشاهده کردید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان مصنوعی ژله ای، عوارض دندان مصنوعی ژله ای

عفونت

رعایت بهداشت دهان و تمیز کردن مرتب دندان مصنوعی ژله ای بسیار مهم است. در صورتی که مسائل بهداشتی به درستی رعایت نشوند، باکتری ها و قارچ ها در دهان تکثیر می شوند. در اثر این مشکل عفونت اتفاق می افتد که در صورت عدم درمان می تواند دردسرساز باشد.

شکستگی

شکستگی از دیگر عوارض دندان مصنوعی ژله ای است. از آنجایی که دندان مصنوعی ثابت نیست و امکان جدا شدن آن وجود دارد؛ احتمال شکستن آن بالا است. عوامل مختلفی می تواند منجر به شکستن دندان مصنوعی شود. در صورت شکستن دندان مصنوعی بهتر است سریعاً اقدام به تعمیر آن کنید؛ زیرا استفاده طولانی مدت از دندان مصنوعی شکسته می تواند به لثه آسیب برساند.

نکات مهم در مراقبت از دندان مصنوعی ژله ای

  • برای تمیز کردن دندان مصنوعی ژله ای از مسواک نرم و خمیر دندان مناسب استفاده کنید.
  • بعد از هر وعده غذایی و قبل از خواب، دندان های مصنوعی را تمیز کنید.
  • از آب خنک برای شستشوی دندان های مصنوعی استفاده کنید.
  • از نخ دندانی نرم یا ابزار تمیز کننده دندان های مصنوعی استفاده کنید.
  • به شکل مرتب جهت انجام معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی

روش های مختلفی برای جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارد و هر فرد باتوجه به شرایط خود می تواند یکی از روش های موجود را انتخاب کند. دندان مصنوعی ژله ای یک گزینه رایج برای افراد مسن است.

این مدل دندان ها نسبت به دندان های معمولی شرایط بهتری دارند و می توانند به شکل مناسبی نقش دندان های طبیعی را داشته باشند. به منظور رفع عوارض دندان مصنوعی ژله ای، تنظیم دندان یا معاینه آن می توانید به دکتر شهرام اسعدی مراجعه کنید.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت بهتره یا روکش؟!

یکی از سوالات متداول کاربران این است که ایمپلنت بهتره یا روکش؟ افرادی که قصد دارند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند

ایمپلنت فرانسوی، کیفیت ایمپلنت فرانسوی

ایمپلنت فرانسوی چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با توجه به کاربرد بسیار ایمپلنت، کشورهای مختلفی ایمپلنت را تولید می