لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان پوسته نازکی است که بر روی دندان نصب میشود و باعث بهبود ظاهر و رنگ و اندازه و طول دندان میشود و زیبایی لبخند را افزایش میدهد.

لمینت یکی از پر طرفدارترین درمانهای زیباسازی دندان و لبخند میباشد.

 

لمینت دندان روکش نازکی است که بر روی دندان نصب میشود و بر خلاف روکش معمول کل دندان تراش نمیخورد و باعث افزایش مقاومت و قدرت سطح بیرونی دندان میشود و عیوبی همچون ناهمترازی و تغییر رنگهای شدید دندان را حذف میکند و جنس آن از پرسلن میباشد.

در واقع لمینت نوعی اصلاح طرح لبخند میباشد و قیمت آن نسبت به ونیر کامپوزیت بالاتر میباشد و اکثر موارد نیاز به تراش کمی از دندان میباشد و بر خلاف کامپوزیت در لابراتوار ساخته میشود.

درمان ترکیبی کاشت ایمپلنت و لمینت.

 

لمینت دندان

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان نسبت به ونیر کامپوزیت بالاتر میباشد چرا که هم دارای مراحل طولانی تر و پیچیده تر و همچنین نوع مواد گرانتر میباشد. ضمنا هزینه های لابراتواری هم به این هزینه ها اضافه خواهد شد.

لمینت برای چه افرادی مناسب نیست ؟

 1. افرادی که دارای سایش دندانی و همچنین دندان قروچه میباشند درمان مناسبی نمیباشد.
 2. بیمارانی که دارای نقایص دندانی هستند و سطح مینای ناسالم دارند.
 3. افرادی که دارای پوسیدگی های وسیع هستند و پر کردگی های وسیع دارند و این امر باعث شده سطح دندان ضعیف شود.
 4. افرادی که دچار بیماری های لثه و تحلیل استخوان میباشند.

مزایای لمینت دندان

 1. زیباسازی لبخند و اصلاح طراحی لبخند یکی از انتخابهای اصلی جهت انجام لمینت میباشد.
 2. نسبت به روکشهای متداول آسیب کمتر به دندان میزند و تهاجم کمتری دارد چرا که در روکشهای معمول دور تا دور سطح دندان تراش میخورد ولی در لمینت فقط سطح بیرونی دندان تراش میخورد.
 3. دارای طول عمر و دوام بالاتری نسبت به کامپوزیت میباشد.
 4. در برابر تغییر رنگ دارای مقاومت بالایی میباشد و دچار زرد شدن و تغییر رنگ نمیشود و در صورتیکه رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و نکات بهداشتی را رعایت کنید زیبایی و درخشندگی آن بیشتر خواهد شد.

لمینت دندان

مراحل لمینت دندان

لمینت دارای دو مرحله ی اصلی میباشد که در مرحله اول کمی از سطح دندان برداشته میشود تا فضای لازم جهت نصب لمینت آماده شود و این میزان تراش بین 0/3 تا یک میلیمتر میباشد سپس از داخل دهان قالبگیری میشود و قالب به لابراتوار ارسال میشود و معمولا بین دو الی سه هفته بعد، لمینت ساخته میشود و در این فاصله برای جلوگیری از تحریک دندان و حساس شدن آن و پوشش دندان از روکش موقت استفاده میشود.

مرحله نهایی قرار داردن لمینت بر روی دندان میباشد که در این مرحله ابتدا سطح دندان تمیز شده و کمی سطح دندان زبر میشود تا اتصال بین لمینت و دندان توسط سیمانهای مخصوص افزایش یابد و سپس به کمک نور مخصوص uv چسب بین لمینت و دندان سفت شده و اضافات چسب برداشته میشود.

مراقبت ها و بهداشت لمینت

 1. همانند بهداشت دندان بیمار باید روزانه دو بار مسواک بزند.
 2. روزانه به طور منظم عمل کشیدن نخ را انجام دهد.
 3. از شکستن و خوردن اجسام سخت مثل تخمه و شکستن پوست پسته پرهیز کند.
 4. نوشیدن چای و قهوه را به حداقل برساند.
 5. از مصرف سیگار و دخانیات که باعث آسیب به دندان و لثه میشود پرهیز شود.

لمینت دندان تحولی در زیبایی لبخند

لمینت پوسته ای سرامیکی و نازک میباشد که این پوسته باعث بازسازی نمای بیرونی دندان میشود. لمینت باعث برطرف شدن نقایص مینای دندانی میشود. این نقایص شامل رنگ، اندازه، نامنظمی های خفیف دندانی میباشد و در واقع جایگزین مینای دندان میشود.

لمینت دندان باعث جذاب شدن دندان ها میشود و عیوب ظاهری دندان را برطرف کرده و لبخند زیبا را به بیمار هدیه میدهد. امروزه رایجترین درمان جهت زیبایی لبخند میباشد و لمینت سرامیکی جزو درمانهای ماندگارو کم ضرر میباشد.

در گذشته داشتن دندانهای زیبا و مرتب یک آرزو بود ولی امروزه علم دندانپزشکی این آرزو را به واقعیت رسانده است. این لایه نازک سرامیکی در لابراتوار ساخته شده و مانند ناخن مصنوعی روی دندان چسبانده میشود و برای افرادی که دندانهایشان دچار تغییر رنگ شدید و یا شکستگی یا نامرتبی شده و درواقع، لبخند زیبایی ندارند بهترین شیوه درمان میباشد. شکل و فرم لمینت میتواند به رنگ و شکل دلخواه و سلیقه بیمار ساختته شود. حقیقتا روش درمانی لمینت برای بیماران بیشتر جنبه زیبایی دارد و با سلیقه و انتخاب بیمار ساخته میشود. ساخت لمینت برعکس کامپوزیت مراحل ساخت طولانی تری نیاز دارد.

کاندید مناسب برای لمینت دندان

 1. وجود فضاهای کم و فاصله دار بین دندانها
 2. تغییر رنگهای موجود در مینای دندانها
 3. تغییر رنگهای مقاوم به بلیچینگ
 4. چرخش و نامنظمی های مختصر در دندانها
 5. دندانهایی که دچار سایش شده اند
 6. پریدگی های مختصر سطح دندانی

قبل از انتخاب لمینت حتما باید مشاوره های تخصصی لازم انجام گردد تا نتیجه مطلوب بدست آید و هدف اصلی بیمار برای پزشک معالج مشخص گردد زیرا ممکن است تمام مطالبات بیمار توسط لمینت بدست نیاید به طور مثال فضاهای خیلی زیاد بین دندانها و یا کج بودن شدید دندانها برای لمینت مناسب نمیباشد.

چه افرادی برای انجام لمینت دندان مناسب نمیباشند

 1. افرادی که دچار بهداشت ضعیف هستند.
 2. افرادی که دچار دندان قروچه شدید هستند.
 3. افرادی که دارای بیماری کنترل نشده لثه هستند.
 4. افرادی که دچار شکستگی های مکرر دندانی میشوند.
 5. افرادی که حجم بالایی از دندان خود را از دست داده اند.
 6. وجود فضاهای زیاد بین دندانی.
 7. نامرتبی های شدید دندانی.
 8. افرادی که دخانیات و الکل زیاد مصرف میکنند.

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

لبخد زیبا از مولفه های مهم در زیبایی چهره است و ظاهر دندانهای شما اثر مهمی بر اعتماد به نفس و عزت نفس افراد میگذارد و چهره را جذابتر و جوانتر میکند.

کامپوزیت دندان یک ماده خمیری شکل از جنس رزین به رنگ دندان میباشد که باعث بهبودی و زیبایی دندان میشود و دارای نصب سریع میباشد یعنی در یک نوبت دندانپزشکی در مطب قابل اجرا میباشد و دارای ساختار چسبده میباشد و این ماده به مینای دندان و عاج دندان متصل میشود و روشی مناسب برای پر کردن حفره های دندانی و اصلاح کجی دندانها و بستن فواصل بین دندانی میشود. این ماده رزینی توسط اشعه UV سفت میشود که تمام این مراحل در یک نوبت در مطب قابل اجرا میباشد. کامپوزیت دندان محدودیت سنی خاصی ندارد.

قبل از انتخاب نوع خاصی از ونیر دندانی باید دریابید که آیا کامپوزیت یا لمینت راه حل مناسبی برای شما میباشد یا خیر. بنابراین انتخاب نوع درمان عامل مهمی در موفقیت تکنیک میباشد. لمینت و کامپوزیت دو روش رایج برای بهبود ظاهر لبخند افراد میباشد. ونیر در واقع پوسته نازکی به رنگ دندان است که به بیمار لبخند زیباتری میدهد.

 1. در لمینت مقدار بسیار جزِیی نیاز به تراش دندان میباشد ولی در کامپوزیت نیاز به تراش نمیباشد.
 2. در درمان لمینت نیاز به تزریق بیحسی میباشیم ولی معمولا در کامپوزیت نیازی به تزریق بیحسی نیست.
 3. مراحل درمانی کامپوزیت در یک نوبت در مطب قابل اجرا میباشد در صورتیکه در لمینت حداقل به دو جلسه کار درمانی نیاز داریم و مراحل ساخت آن در لابراتوار انجام میشود.
 4. هزینه و قیمت لمینت نسیب به کامپوزیت تفاوت محسوسی داشته و بالاتر میباشد.
 5. استحکام لمینت نسبت به کامپوزیت بالاتر میباشد.
 6. طول عمر لمینت نسبت به کامپوزیت بیشتر میباشد.
 7. زیبایی و شفافیت لمینت نسبت به کامپوزیت بالاتر میباشد.
 8. لمینت فاقد هرگونه رنگ پذیری میباشد ولی کامپوزیت دارای رنگ پذیری بالایی میباشد.

تفاوت روکش دندان و لمینت دندان

قبل از توضیح در مورد تفاوت روکش و لمینت توضیح مختصری درباره روکش دندان میدهیم. روکش دندان لایه ای فلزی یا سرامیکی میباشد که دور تا دور دندان را در بر میگیرد که به منظور زیبایی و استحکام دندان انجام میشود و در روکش باید ابتدا دور تا دور دندان تراش خورده و قالبگیری شده و روکش برای ساخت به لابراتوار ارسال میشود و طبیعتا مانند لمینت مراحل لابراتواری دارد. روکش ها میتوانند تمام سرامیک یا تمام فلزی و یا بصورت PFM یعنی چینی بر پایه فلز باشد که به فراخور ناحیه درمانی و شرایط بیمار نوع روکش مناسب انتخاب میشود و قطعا روکش های تمام سرامیکی نسبت به دو مورد قبلی دارای زیبایی و هزینه بالاتر میباشد.

 1. در لمینت فقط سطح بیرونی دندان تراش مختصر میخورد در حالیکه در روکش تمام سطوح دندان تراش میخورد.
 2. تراش در روکش به نسبت لمینت بیشتر میباشد و دور تا دور دندان تراش میخورد.
 3. دقت و ظرافت ساخت لمینت به نسبت روکش بالاتر میباشد.
 4. در صورتیکه فقط هدف بازسازی بهبود لبخند و روشن شدن دندان ها باشد، لمینت به نسبت روکش مناسبتر است.
 5. در مواردی که حجم بالایی از دندان از دست رفته است روکش درمان مناسبی میباشد.
 6. در دندانهای عصب کشی شده گزینه درست روکش دندان میباشد.

 

 

 

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری زمانی است که کلیه مراحل جراحی اعم از، کشیدن دندان ها و تقویت استخوان و جراحی سینوس لیفت باز و پیوند استخوان همزمان

جرم گیری دندان

جرمگیری دندان

جرمگیری دندان یک روش بهداشتی جهت حذف جرم دندان است و قبل از هر چیز بهتر است در مورد جرم و نحوه تشکیل جرم صحبت

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین یکی از درمانهایی است که اخیرا بسیار پر طرفدار میباشد. زیرا بیمارانی با سنین مختلف وجود دارند که به