لمینت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

لمینت دندان یک راهکار بی نظیر جهت بهبود ظاهر دندان هایی است که دچار مشکلات گوناگون شده‌اند. لمینت ها پوسته های نازکی از مواد سرامیکی یا کامپوزیتی هستند که روی سطح دندان ها چسبانده می شوند. این روش می تواند برای پوشاندن شکستگی یا ترک خوردگی دندان ها، اصلاح دندان ها با ظاهر نامناسب یا دندان های تغییر رنگ داده استفاده شود.

همچنین می توان از لمینت برای ایجاد لبخندی زیبا تر استفاده کرد. لمینت یک روش نسبتا ساده و بدون درد است که معمولا در چند جلسه انجام می شود. عمر لمینت دندان نیز طولانی است و می تواند سال های سال، زیبایی دندان ها و لبخند شما را حفظ کنند.

مراحل لمینت دندان

در مراحل لمینت دندان، معمولا مواردی مانند معاینات اولیه، تراشیدن جزئی مینای دندان، قالب گیری از دندان ها ، ساخت و چسباندن لمینت ها و… انجام می شود. در ادامه مراحل لمینت دندان را به طور کامل شرح خواهیم داد.

 

Image hover effect image

انجام لمینت

با نازلترین قیمت و مواد با کیفیت

2. جلسه دوم لمینت دندان

در جلسه یا مرحله دوم از مراحل لمینت دندان، لمینت ها را بر اساس قالب دندان های بیمار در لابراتوار ساخته می شوند. این فرآیند معمولا دو تا سه هفته زمان نیاز دارد. پس از آن لمینت ها از لابراتوار ارسال می شوند. دندانپزشک ممکن است از شما بخواهد که لمینت های موقت را امتحان کنید. لمینت های موقت از موادی مانند رزین ساخته می شوند و معمولا فقط برای چند هفته استفاده می شوند.

امتحان لمینت های موقت به شما کمک می کند تا ظاهر و حس لمینت های دائمی را بررسی کنید. اگر از لمینت های موقت راضی باشید، دندانپزشک لمینت های دائمی را روی دندان های شما می چسباند. چسباندن لمینت ها معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد. پس از چسباندن لمینت ها، دندانپزشک دندان های شما را بررسی می کند تا مطمئن شود که لمینت ها به درستی قرار گرفته‌اند.

بنابراین موارد مربوط به مرحله دوم لمینت شامل موارد زیر می شود:

  • تحویل لمینت ها از لابراتوار
  • امتحان لمینت های موقت
  • چسباندن لمینت های دائمی در صورت مناسب بودن لمینت های موقت

1. جلسه اول لمینت دندان

در جلسه یا مرحله اول، دندانپزشک دندان های بیمار را معاینه می کند تا تعیین کند که آیا لمینت دندان برای او مناسب است یا خیر. در این معاینات مواردی مانند سلامت کلی دندان ها، وجود هرگونه پوسیدگی یا آسیب دیدگی و سلامت لثه ها بررسی می شود.

اگر لمینت برای بیمار مدنظر مناسب باشد، دندانپزشک مقدار کمی از مینای دندان را برای ایجاد فضای کافی جهت قرارگیری لمینت ها می تراشد (این کار معمولا توسط دستگاهی به نام تراشگر دندان انجام می شود).

میزان مینای دندانی که تراشیده می شود به وضعیت دندان ها بستگی دارد. در برخی موارد، ممکن است فقط چند صدم میلی متر مینای دندان تراشیده شود، اما گاهی اوقات نیز ممکن است لازم باشد تا یک میلی متر یا بیشتر از مینای دندان تراشیده شود.

 پس از انجام مراحل بالا، قالبی از دندان های بیمار تهیه شده تا جهت ساخت لمینت ها به لابراتوار دندانپزشکی ارسال شود. قالب دندان معمولا با استفاده از خمیر قالب گیری مخصوص تهیه می شود. دندانپزشک خمیر قالب گیری را روی دندان های بیمار می گذارد و سپس از آن قالب می گیرد. به طور کلی موارد مربوط به مرحله اول لمینت عبارت اند از:

  • معاینه دندانپزشکی
  • تراشیدن مینای دندان
  • تهیه قالب دندان
لمینت دندان

نمونه کار انجام شده

با نازلترین قیمت و مواد با کیفیت

عمر لمینت دندان چقدر است؟

عمر لمینت دندان بین 5 تا 15 سال است. با این حال، با رعایت نکات بهداشتی و مراقبت از لمینت ها، ممکن است عمر آن ها بیشتر نیز شود. همچنین عوامل زیر در میزان عمر لمینت دندان موثر هستند:

  • جنس لمینت: لمینت های سرامیکی ماندگاری بیشتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند.
  • تجربه و مهارت دندانپزشک: دندانپزشک باید در نصب لمینت ها دقت و مهارت کافی داشته باشد تا از آسیب دیدن آن ها در آینده جلوگیری شود.
  • رعایت بهداشت دهان و دندان: رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت از لمینت ها می تواند به افزایش طول عمر آن ها کمک کند.
  • نوع غذاهایی که مصرف می‌کنید: مصرف غذاهای سفت و سخت می تواند باعث آسیب دیدن لمینت ها شود.

Dr.Shahram As'adi

نکاتی برای افزایش عمر لمینت دندان

• جهت تمیز ماندن لمینت ها، از مسواک و نخ دندان به طور منظم استفاده نمایید.


• از خوردن غذاهای سفت و سخت که می توانند باعث آسیب دیدن لمینت ها شوند، خودداری کنید.


• در صورت بروز هرگونه مشکل در لمینت ها، بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید.

مزایا لمینت دندان

1. بهبود ظاهر دندان ها

لمینت دندان می تواند به بهبود ظاهر دندان ها از نظر رنگ، شکل و اندازه کمک کند. به کمک لمینت ها می توانند دندان های زرد، تیره، شکسته، لب پریده، کج یا نامرتب را اصلاح کرد.

2. ظاهر طبیعی

لمینت های دندان با دقت زیادی ساخته می شوند تا ظاهری طبیعی و شبیه به دندان های طبیعی داشته باشند. لمینت های سرامیکی به ویژه در ایجاد ظاهری طبیعی بسیار موفق هستند. بنابراین ظاهر بسیار زیبا و طبیعی را می توان به عنوان یکی از مهمترین مزایا لمینت دندان در نظر گرفت.

3. روشی کم تهاجمی

لمینت دندان روشی کم تهاجمی نسبت به سایر روش های زیبایی دندانپزشکی مانند ونیر کامپوزیتی یا روکش دندان است. برای نصب لمینت دندان، کافی است دندانپزشک تنها مقدار کمی از مینای دندان را بتراشد تا لمینت به راحتی روی دندان قرار بگیرد.

4. مراقبت آسان

لمینت دندان به مراقبت زیادی نیاز ندارد. تنها لازم است که مانند دندان های طبیعی آن ها را به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

5. بهبود اعتماد به نفس

یکی دیگر از مهمترین مزایا لمینت دندان، افزایش اعتماد به نفس در افراد است. استفاده از  لمینت می تواند به بهبود اعتماد به نفس افراد کمک کند. داشتن لبخند زیبا سبب می شود که فرد احساس بهتری داشته باشد و در اجتماع با حس بهتری حضور پیدا کند.

معایب لمینت دندان

علاوه بر مزایا بسیاری که این روش محبوب دارد، می توان مواردی را نیز به عنوان معایب لمینت دندان معرفی نمود که به شرح زیر هستند.

1. هزینه بالا

هزینه لمینت دندان نسبت به اغلب روش های زیبایی دندانپزشکی بیشتر است. البته فراموش نکنید که هیچ یک از این روش ها، طول عمر، زیبایی و ظاهر و عملکرد طبیعی لمینت دندان را دارا نمی باشند.

هزینه لمینت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله تعداد دندان هایی که نیاز به لمینت دارند، جنس لمینت، تجربه و مهارت دندانپزشک و… .

2. حساسیت دندان

در برخی موارد نادر، ممکن است لمینت دندان باعث ایجاد حساسیت دندان شود. این حساسیت معمولا خفیف است و با گذشت زمان از بین می رود. حساسیت دندان به این دلیل ایجاد می شود که برای نصب لمینت دندان، مقدار کمی از مینای دندان برداشته می شود. مینای دندان لایه محافظ دندان است و از دندان در برابر حساسیت محافظت می کند.

3. نیاز به مراقبت منظم

هرچند لمینت نیازی به مراقبت های پیچیده برخی از روش های مشابه خود ندارد، اما برای حفظ ظاهر و عملکرد آن لازم است که به طور منظم از آن مراقبت نمایید. این مراقبت ها شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، استفاده از دهانشویه و مراجعه منظم دوره‌ای به دندانپزشک برای معاینه و تمیز کردن می شوند.

4. عدم امکان تعمیر

یکی از شاخص ترین معایب لمینت دندان، عدم امکان تعمیر آن است. در صورت خراش یا ترک خوردگی لمینت، امکان تعمیر آن وجود ندارد و باید لمینت دندان را تعویض نمایید.

5. عدم امکان تغییر رنگ

پس از نصب لمینت، امکان تغییر رنگ آن وجود ندارد. مواردی مانند سیگار ‌کشیدن یا  مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی ممکن است رنگ لمینت را تغییر دهند.

6. عدم امکان استفاده در برخی شرایط

لمینت دندان برای همه افراد مناسب نیست. افرادی که دندان های بسیار نامنظم دارند، عادت به دندان قروچه دارند یا بیماری های لثه دارند، نباید از لمینت استفاده کنند.

در نهایت، تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا لمینت دندان برای شما مناسب است یا خیر، به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل شرایط دندان ها، بودجه، انتظارات شما از نتیجه درمان و از همه مهمتر نظر دندانپزشک متخصص است.

مقالات اخیر