پیوند لثه

پیوند لثه

پیوند لثه چیست؟

لثه مسئولیت پوشش بافت استخوانی و پوشش دندان تا طوق دندان را دارد. و در صورت تحلیل لثه و عریان شدن ریشه دندان نیاز به پیوند لثه، ضروری می گردد. در واقع پیوند لثه روند تحلیل لثه ها را متوقف می کند و دلایل مختلفی از قبیل بهداشت ضعیف و بیماری های لثه ، روش نادرست مسواک زدن و… باعث تحلیل لثه می شود.

پیوره یا تحلیل لثه

تحلیل لثه فرآیندی است که بافت حمایت‌کننده اطراف دندان و طوق دندان از بین می رود که این فرآیند به صورت آهسته رخ می دهد و به همین دلیل احتمال اقدام دیرهنگام توسط بیماران وجود دارد و این تحلیل می‌تواند یک یا تعداد زیادی از دندان ها را درگیر کند. در اوایل تحلیل احتمال شاهد بروز حساسیت دندانی به آب سرد و گرم هستیم و در ادامه نمای دندان و لثه نازیبا می‌شود، به خصوص در صورتی که در ناحیه قدام فک بالاخص در قدام فک بالا تحلیل بروز کرده باشد.

پیوند لثه
پیوند لثه

نکته ای که باید توجه داشت این است که چون روند تحلیل لثه به مرور و کم کم اتفاق می‌افتد بسیاری از افراد متوجه این روند تحلیل و تخریب نمی شوند و زمانی متوجه خواهند شد که آسیب جدی به بافت اطراف دندان و لثه وارد شده. این روند تحلیل، به مرور زمان می تواند باعث تخریب دندان و استخوان و در نتیجه باعث لق شدن دندان و حتی افتادن دندان شود. و همچنین روند تحلیل لثه باعث لطمه به زیبایی لبخند، حساسیت دندان و نمایان شدن ریشه میشود. که این حساسیت با خوردن خوراکی‌های سرد و گرم شدت می یابد. روند مخرب در مراحل اول بدون درد است و از عوارض دیگر تحلیل بروز پوسیدگی در ناحیه ریشه می باشد که در مواقعی عصب کشی دندان ضروری می شود. معمولاً درمان این بیماری سریع و آسان می باشد و توسط متخصص لثه یا پریودنتیست انجام میگیرد.

عوامل تاثیر گذار در تحلیل لثه

 1.  بهداشت ضعیف
 2.  مصرف تنباکو
 3. نامناسب بودن روکش
 4. ضربه یا تروما و تصادفاتی که باعث آسیب به بافت مخاطی دهان و لثه و استخوان و دندان میشود.
 5.  درمان های ارتودنسی
 6.  دندان قروچه
 7. داشتن بیماری لثه.
 8.  مسواک زدن غلط و خشن و محکم
 9. نامرتب بودن دندانها
 10.  ژنتیک

مشکلات تحلیل لثه

 1.  بلندتر به نظر رسیدن دندان
 2. حساسیت دندان به سرما و گرما
 3.  لق شدن دندان ها
 4. نمایان شدن ریشه دندان ها
 5. تغییر رنگ دندان
 6.  افزایش فاصله بین دندان ها
 7.  پوسیدگی سطح ریشه دندان
 8.  تورم کردن‌لثه
 9.  بوی بد دهان
 10.  خونریزی لثه ها

انواع پیوند لثه

ابتدا باید بهداشت بیمار را بررسی کرد و در صورت نیاز از ابتدا جرم گیری انجام گردد. سپس با عمل پیوند بافت لثه که به صورت طبیعی یا مصنوعی میباشد، درمان لثه انجام میشود.

همینطور بخوانید: جراحی لثه

 پیوند طبیعی لثه

در روش پیوند لثه طبیعی، بافت پیوندی از کام و دهان خود بیمار برداشته و پیوند زده میشود که این نواحی عبارت اند از:

 پیوند لثه بافت همبند از کام

رایج ترین روش مورد استفاده در درمان ریشه نمایان شده است. در این روش، یک فلپ از پوست سقف دهان فرد ( کام ) بریده شده و بافت زیر فلپ، به نام بافت همبند subepithelial، برداشته شده و به بافت لثه اطراف ریشه پیوند زده می شود. پس ازآنکه بافت همبند – پیوندی – از زیر فلپ پالاتال، برداشته شد، فلپ سرجایش دوخته می شود.

 پیوند آزاد لثه از کام

این روش از پیوند شبیه به روش همبند می باشد زیرا در این روش هم از سقف دهان بیمار بافت برداشته می شود ولی تفاوتی که با روش همبند دارد این است که به جای برداشتن فلپ یا بافت زیر لایه، مستقیما مقداری از بافت سقف دهان برداشته می شود و به ناحیه ی آسیب دیده پیوند داده می شود. افرادی که دارای بافت لثه ی نازکی هستند بهتر است از این روش استفاده کنند.

پیوند لثه پایه دار

در این روش، به جای گرفتن بافت از کام، از لثه اطراف و یا نزدیک دندان نیازمند ترمیم، پیوند برداشته می شود. فلپ، یا ساقه، یک برش جزئی می خورد بگونه ایکه بخشی از آن در جای خود متصل باقی می ماند. سپس لثه به بالا یا پایین کشیده می شود تا ریشه نمایان شده را بپوشاند. این روش تنها در افرادی که مقدار زیادی از بافت لثه نزدیک دندان دارند انجام می شود.

 

پیوند مصنوعی لثه

در واقع بافت دهنده از شخص اهدا کننده و یا بافت حیوانی و یا بافت سنتتیک میباشد و تمامی مدل های بافت به ناحیه گیرنده بخیه خورده و بیمار باید نکاتی را بعد از درمان رعایت کند.

پیوند لثه

فواید انجام پیوند لثه

 1.  افزایش استحکام لثه حمایت کننده دندان میشود.
 2.  از دندان ها در برابر تحلیل لثه جلوگیری میکند.
 3. در مواردی که بیمار دارای حساسیت به گرما و سرما است عمل پیوند لثه باعث کاهش حساسیت میشود.
 4.  باعث بهبود زیبایی لبخند میشود.
 5.  از تحلیل استخوان جلوگیری میکند.

رعایت نکات ضروری در دوره پیوند لثه از کام

 • روز اول جراحی باید از رژیم غذایی نرم و خنک استفاده کرد که رژیم غذایی نرم به این دلیل می‌باشد که تکه های غذایی ناحیه گیرنده که بافت به آنجا پیوند زده شده را دچار آسیب نکند و همینطور ناحیه دهنده بافت در اثر فشار یا ضربه دچار خونریزی و تأخیر در ترمیم نشود. رژیم غذایی خنک در روز اول جراحی به این دلیل است که باعث انقباض عروق شده و از تورم و درد و خونریزی جلوگیری می کند، البته استفاده از کمپرس خون ک نباید مداوم باشد و باید به صورت متناوب استفاده شود یعنی ۱۰ دقیقه کمپرس سرد و ۱۰ دقیقه استراحت بافت مورد نظر است.
 • استفاده آنتی بیوتیک: که از بروز عفونت چه در ناحیه دهنده بافت و چه در ناحیه گیرنده بافت جلوگیری می شود.
 • تجویز مسکن: که از بروز درد و تورم در ناحیه جراحی شده جلوگیری به عمل آورد.
 • استفاده از خمیر پانسمان در ناحیه پیوند زده شده: در واقع از تحریک بافت جلوگیری به عمل آورد.
 • استفاده از دهانشویه: که باعث ضدعفونی بافتها شده و از احتمال بروز عفونت جلوگیری به عمل می آورد.
 • عدم استفاده از دخانیات: چراکه باعث افزایش درد و کاهش خونرسانی ناحیه شده و احتمال آسیب به پیوند افزایش می یابد.
 • عدم استفاده از الکل: چرا که الکل باعث افزایش درد در ناحیه جراحی شده و علاوه بر آن بر ترمیم ناحیه اثر منفی دارد.
  کلا درمان پیوند لثه توسط متخصص لثه یا پریودنتیست در یک جلسه انجام می شود.

مراقبت بعد از جراحی پیوند لثه

 • در روز اول جراحی از مصرف دهانشویه خودداری کنند.
 • در روز اول جراحی استراحت کنند.
 • در روز اول جراحی از مسواک زدن خودداری کنند.
 •  در روز اول جراحی از مصرف غذاهای داغ خودداری کنند.
 •  آب دهان خود را تا حد امکان خارج کنند.
 •  داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنند.
 • در صورت درد از مسکن استفاده کنند.
 • در روز اول جراحی از غذاهای نرم و خنک استفاده کنند.
 •  در روز اول جراحی از کمپرس سرد استفاده کنند. (هر ده دقیقه یکبار به مدت چند دقیقه)
 • از روز دوم جراحی از دهانشویه استفاده کنند.
 •  دقت کنید که به ناحیه جراحی ضربه یا فشار وارد نشود.

جلوگیری از تحلیل لثه

مراقبت صحیح از دهان و دندان و رعایت یک برنامه خوب بهداشتی به جلوگیری از تحلیل رفتن لثه کمک می‌کند و از عوامل پیشگیرانه به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 •  ویزیت متخصص بیماری های لثه به صورت مرتب.
 •  درمان بیماری لثه در زودترین فاصله زمانی تا از آسیب به لثه؛ استخوان و دندان جلوگیری شود.
 •  ترک سیگار و دخانیات.
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل.

پیوند لثه در ایمپلنت

در برخی از موارد کاشت ایمپلنت دندان، پیوند استخوان تنها اقدامات تکمیلی نیست که پزشک متخصص برای زمینه سازی کاشت ایمپلنت دندان انجام میدهد، و ممکن است پیوند لثه را برای موفقیت بهتر کاشت دندان نیز توصیه کند. عمل پیوند لثه به طور همزمان بعد از کشیدن دندان جهت ایمپلنت انجام میشود تا از عقب نشینی بافت لثه و حفظ توده استخوانی کمک کند.

اما تحلیل و ضعیف شدن لثه یکی از عوارض بعد از کاشت ایمپلنت دندان میتواند باشد که بعد از مدتی از کاشت ایمپلنت برای بیمار رخ میدهد. از این رو برای تقویت و ذخیم کردن این بافت، باید پیوند لثه ایمپلنت در آن محل صورت بگیرد. این پیوند لثه ایمپلنت معمولا از بافت همبند نحیه کام گرفته میشود اما امکان دارد که بتوان از نقاط دیگر دهان نیز پیود لثه صورت بگیرد.

قیمت و تعرفه پیوند لثه

عوامل مختلفی بر روی قیمت و هزینه پیوند لثه تاثیرگذار است. اینکه پیوند لثه از خود بیمار استفاده شود یا بصورت مصنوعی بکار رود و اینکه وسعت نواحی پیوند لثه بر قیمت آن تاثیرگذار است.

دکتر شهرام اسعدی با دارا بودن بورد تخصصی جراحی لثه و ایمپلنت و فلوشیپ لیزر، با بکار بردن جدیدترین دستگاه های لیزر دنیا آماده ارائه خدمات و مشاوره برای بیماران عزیز میباشد.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت بهتره یا روکش؟!

یکی از سوالات متداول کاربران این است که ایمپلنت بهتره یا روکش؟ افرادی که قصد دارند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند

ایمپلنت فرانسوی، کیفیت ایمپلنت فرانسوی

ایمپلنت فرانسوی چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با توجه به کاربرد بسیار ایمپلنت، کشورهای مختلفی ایمپلنت را تولید می