درباره قالب گیری ایمپلنت بیشتر بدانید!

قالب گیری ایمپلنت، مراحل قالب گیری ایمپلنت، مدت زمان قالب گیری ایمپلنت

با پیشرفت های روزافزون در زمینه دندانپزشکی، ایمپلنت به عنوان یک راهکار مؤثر برای جایگزینی دندان های از دست رفته شناخته می شود. در این راستا، فرآیند قالب گیری ایمپلنت، به عنوان یکی از مراحل مهم در تولید و نصب ایمپلنت های دندان، اهمیت بسیاری دارد. در این مقاله، مراحل قالب گیری ایمپلنت، هزینه و انواع آن بررسی خواهد شد.

موضوعاتی که در این مقاله بررسی خواهد شد

  • منظور از قالب گیری ایمپلنت دندان چیست؟
  • انواع روش های قالب گیری ایمپلنت دندان
  • قالب گیری ایمپلنت چند مرحله دارد؟
  • آیا قالب گیری ایمپلنت درد دارد؟
  • مدت زمان قالب گیری ایمپلنت چقدر است؟
  • هزینه قالب گیری ایمپلنت چقدر است؟

با ما در ادامه این مقاله همراه باشید:

منظور از قالب گیری ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت به عنوان روشی مناسب برای جایگزینی دندان های از دست رفته یا آسیب دیده، مراحل مختلفی دارد. یکی از مراحل مهم در این فرآیند، قالب گیری ایمپلنت است که برای تهیه قالب دقیق و متناسب با دهان بیمار انجام می شود. توجه و دقت در این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا قالب گیری نادرست می تواند منجر به مشکلات جدی پس از کاشت ایمپلنت شود.

به همین دلیل، این مرحله باید توسط دندانپزشکان ماهر و با استفاده از تجهیزات و مواد با کیفیت انجام شود تا علاوه بر کسب بهترین نتیجه، مدت زمان قالب گیری ایمپلنت کاهش یابد.

قالب گیری ایمپلنت، مراحل قالب گیری ایمپلنت، مدت زمان قالب گیری ایمپلنت

انواع روش های قالب گیری ایمپلنت دندان

open tray و close tray دو روش متفاوت برای اندازه گیری و تهیه قالب ایمپلنت دندانی است. در هر دو روش، هدف نهایی تهیه قالب دقیقی برای ساخت ایمپلنت مناسب است، اما روش انجام این کار در هریک از این دو روش متفاوت است.

روشOpen Tray

Open Tray یک روش متداول در فرآیند قالب گیری ایمپلنت است. در این روش، پس از نصب ایمپلنت در موقعیت مورد نظر، یک قالب باز (open tray) روی ایمپلنت نصب می شود. سپس، مواد قالب گیری که معمولاً از نوع سیلیکون است به وسیله قالب باز در دهان بیمار قرار می گیرد و پس از خشک شدن، قالب باز از ایمپلنت خارج می شود. این روش به دندانپزشک اجازه می دهد که برای گرفتن ابعاد دقیق، قالب را از دهان بیمار خارج کند و در صورت نیاز، بعداً آن را دوباره روی ایمپلنت نصب کند.

روش Close Tray

در روش قالب گیریClose Tray، پس از نصب ایمپلنت در موقعیت مورد نظر، قالب بسته (close tray) که دارای سوراخ هایی برای قرار گیری دندان های مصنوعی است، روی ایمپلنت نصب می شود. سپس، مواد قالب گیری بر دندان های مصنوعی و لثه قرار می گیرند و پس از خشک شدن، قالب بسته همراه با دندان های مصنوعی از دهان بیمار خارج می شود. این روش به دندانپزشک امکان می دهد که قالب را از دهان بیمار خارج کند و دندان های مصنوعی را به صورت مستقیم روی ایمپلنت نصب کند. معمولاً این روش در مواردی که نیاز به استفاده از دندان های مصنوعی باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

قالب گیری ایمپلنت چند مرحله دارد؟

فرآیند قالب گیری ایمپلنتیکی از مراحل مهم در فرایند کاشت ایمپلنت است که تأثیر زیادی بر کیفیت و ماندگاری ایمپلنت دندان دارد. این فرآیند به چند مرحله اصلی تقسیم می شود.

انتخاب سینی قالب گیری

انتخاب نوع سینی یکی از مهم ترین مراحل قالب گیری ایمپلنت است. دو مدل سینی باز و بسته برای قالب گیری وجود دارد. متریال سینی های قالب گیری به طور کلی پلاستیک و فلز است که هر کدام بر اساس ویژگی های خود برای شرایط به خصوصی مناسب هستند.

انتخاب ماده قالب گیری

بعد از انتخاب سینی قالب گیری، زمان مناسب برای انجام مرحله بعدی فرا می رسد که مربوط به تهیه مواد مورد نیاز برای اندازه گیری قالب ایمپلنت است. در این مرحله، نسخه های مختلف آلژینات برای قالب گیری به کار می رود. این مسأله باعث کوتاه شدن مدت زمان قالب گیری ایمپلنت می شود.

قالب گیری ایمپلنت، مراحل قالب گیری ایمپلنت، مدت زمان قالب گیری ایمپلنت

تهیه خمیر قالب گیری

در این مرحله از قالب گیری ایمپلنت، پودر قالبگیری به منظور تهیه خمیر با آب ترکیب می شود.

انجام قالب گیری

در این مرحله، خمیر قالب گیری از طریق سینی در دهان بیمار قرار می گیرد. خمیر در دهان فرد بر اثر گذشت زمان خشک شده به شکل حالت دندان ها فک و لثه او در می آید.

بررسی و ارزیابی

قالب های گرفته شده بررسی و ارزیابی می شوند تا اطمینان حاصل شود که ابعاد و شکل آن ها صحیح است و هیچ اشکالی در آن ها وجود ندارد.

آیا قالب گیری ایمپلنت درد دارد؟

در واقع هیچ اقدام به خصوصی در مراحل قالب گیری ایمپلنت انجام نمی شود که بخواهد دردناک باشد. در این مرحله فقط خمیر در دهان فرد قرار داده می شود تا فرم فک و دندان ها را به خود بگیرد. در نتیجه به نظر نمی رسد فرد دردی را احساس کند؛ زیرا دلیلی برای احساس درد وجود ندارد.

مدت زمان قالب گیری ایمپلنت چقدر است؟

مدت زمان قالب گیری ایمپلنت ممکن است بسته به موارد مختلفی از جمله تعداد ایمپلنت ها، نوع مواد استفاده شده برای قالب گیری و تجربه و تخصص دندانپزشک متغیر باشد. با این حال، در حالت عمومی، فرآیند قالب گیری ایمپلنت معمولاً حدود ۳۰ دقیقه یا حتی کمتر به طول می انجامد. این موضوع شامل زمان لازم برای آماده سازی و پر کردن سینی قالب گیری، قرار دادن سینی در دهان بیمار، انتظار برای خشک شدن مواد قالب گیری و سپس خارج کردن قالب از دهان بیمار است.

هزینه قالب گیری ایمپلنت چقدر است؟

از مهم ترین عوامل مؤثر در تعیین قیمت قالب گیری ایمپلنت می توان به مواد استفاده شده برای ساخت خمیر قالب گیری و سینی های قالب گیری اشاره کرد. به طور کلی، استفاده از مواد با کیفیت و تکنولوژی های پیشرفته در این فرآیند هزینه بیشتری دارد. علاوه بر این، نوع موادی که برای قالب گیری استفاده می شود نیز تأثیر زیادی بر کیفیت نتیجه دارد.

مثلاً، استفاده از خمیر های قالب گیری با خواص انعطاف پذیری و درزگیری بالا یا استفاده از سینی های قالب گیری از جنس مواد مقاوم و با کیفیت می تواند قیمت را افزایش دهد.

سخن پایانی

با توجه به اهمیت و تأثیرات قابل توجهی که فرآیند قالب گیری ایمپلنت بر کیفیت و عملکرد ایمپلنت دارد، آشنایی بیشتر با این فرآیند و استفاده از تکنولوژی های به روز می تواند در ارتقاء سطح کیفیت ایمپلنت مؤثر باشد.

از این رو مراجعه به یک دندانپزشک حرفه ای که به تجهیزات به روز مجهز است بسیار اهمیت دارد. دکتر شهرام اسعدی به دلیل تخصص و تجربه ای که دارند می توانندیک گزینه مناسب برای انجام قالب گیری و نصب ایمپلنت باشند.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت بهتره یا روکش؟!

یکی از سوالات متداول کاربران این است که ایمپلنت بهتره یا روکش؟ افرادی که قصد دارند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند

ایمپلنت فرانسوی، کیفیت ایمپلنت فرانسوی

ایمپلنت فرانسوی چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با توجه به کاربرد بسیار ایمپلنت، کشورهای مختلفی ایمپلنت را تولید می