بررسی کامل انواع روکش دندان

انواع روکش دندان، انواع روکش دندان برای زیبایی، بهترین نوع روکش دندان

دندان ها به عنوان یکی از آسیب پذیرترین اعضای بدن، همواره تحت تأثیر عوامل مختلفی هستند که می تواند منجر به آسیب و تخریب آن ها شود. این مشکلات ممکن است باعث کاهش کارایی و حتی شکل ظاهری دندان ها شود. در چنین شرایطی، علم دندانپزشکی با ارائه راه حل های متنوع، به افراد کمک می کند تا این مشکلات را رفع کنند.

یکی از راه حل های محبوب، استفاده از انواع روکش دندان برای پوشش دندان های آسیب دیده و تخریب  شده است. این روش سال ها است که در حوزه دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و از مواد مختلفی برای ساخت آن استفاده می شود. به این ترتیب، انواع مختلفی از روکش های دندان وجود دارند که هریک ویژگی های خود را دارد.

ما در این مقاله موضوعات زیر را بررسی خواهیم کرد:

  • روکش دندان چیست؟
  • روکش دندان پی اف ام
  • روکش زیرکونیا
  • روکش ایمکس
  • روکش طلا
  • روکش فلزی
  • روکش تمام سرامیک

برای آشنایی بیشتر با انواع روکش دندان و شرح کامل موضوعات بالا، همراه ما باشید.

روکش دندان چیست؟

انواع روکش دندان، به عنوان پوششی برای دندان های آسیب دیده استفاده می شود. این پوشش ها به طور ثابت روی دندان ها قرار می گیرند و عملکرد، ظاهر و قدرت جویدن دندان را بهبود می بخشند. روکش دندان پس از قالب گیری توسط پزشک دندانپزشک و تولید در لابراتوار دندان سازی، روی دندان های مورد نظر چسبانده می شود.

انواع روکش دندان، انواع روکش دندان برای زیبایی، بهترین نوع روکش دندان

روکش دندان برای مواردی مناسب است که دندان به دلیل پوسیدگی، شکستگی، فرسایش یا ضعف نیاز به ترمیم دارد. زمانی که پوسیدگی دندان به حدی شدید است که امکان ترمیم وجود ندارد، از انواع روکش دندان به عنوان راه حل استفاده می شود. همچنین، در صورت عفونت ریشه دندان، پس از انجام درمان ریشه، معمولاً از روکش دندان برای بهبود وضعیت استفاده می شود.

روکش دندان پی اف ام

روکش دندان پی اف ام (PFM) یا پروتز ثابت سرامیکی فلزی،یکی از انواع روکش دندان برای زیبایی و حفاظت از دندان آسیب دیده است که از ترکیب فلز و سرامیک ساخته می شود. این روکش برای ترمیم دندان های پوسیده، شکسته یا فرسوده استفاده می شود. روکش پی اف ام داراییک فریم فلزی است که روی دندان اصلی قرار می گیرد. سپس با پوشش لایه نازکی از سرامیک به صورت دائمی بسته می شود.

روکش زیرکونیا

روکش زیرکونیا یکی از انواع روکش دندان است که از مواد زیرکونیا تشکیل شده است و برای ترمیم دندان های پوسیده، شکسته یا فرسوده استفاده می شود. زیرکونیا متشکل از اکسید زیرکونیم است که به دلیل خواصی مانند استحکام بالا، ظاهر طبیعی و مقاومت در برابر لکه ها، به عنوان یک گزینه  ایده آل برای ساخت روکش های دندانی شناخته می شود.

روکش زیرکونیا با استفاده از فناوری های پیشرفته CAD/CAM ساخته می شود که این امر به تولید روکش های سفت با ظاهر زیبا کمک می کند. این نوع روکش به دلیل استحکام بالا و شباهت به دندان طبیعی، در دسته بهترین نوع روکش دندان قرار می گیرد. این مدل روکش نسبت به روکش پی اف ام مزایای بیشتری دارد؛ از این رو قیمت این روکش بیشتر است.

روکش ایمکس

یکی از دیگر از انواع روکش دندان، روکش ایمکس یا همان E-MAX است که از مواد سرامیکی با نام لیتیوم دی سیلیکات ساخته می شود. این نوع روکش برای ترمیم دندان های پوسیده، شکسته یا فرسوده استفاده به کار می رود. مواد استفاده شده در ساخت ایمکس، استحکام بالا، زیبایی طبیعی و سازگاری با بافت های طبیعی دهان را فراهم می کند. با توجه به ظاهری که این دندان دارد می توان از روکش ایمکس برای پوشاندن دندان های جلویی استفاده کرد. این روکش نیز از بهترین نوع روکش دندان است.

روکش طلا

روکش دندان طلا از طلا یا آلیاژ هایی که شامل طلا هستند، ساخته می شود. این نوع روکش از ویژگی هایی مانند استحکام بالا، مقاومت در برابر زنگ زدگی، سازگاری با بافت های طبیعی دهان و مقاومت در برابر فشار برخوردار است.

روکش فلزی

روکش فلزی یکی از انواع روکش دندان است که از موادی مانند آلیاژ های طلا، پلاتین، کروم کبالت و نیکل کروم ساخته می شود. این نوع روکش از ویژگی هایی مانند استحکام بالا، مقاومت در برابر فشار و طول عمر بالا برخوردار است. روکش دندان فلزی معمولاً برای دندان های عقبی استفاده می شود. این نوع روکش به دلیل استحکام و مقاومت بالا، به عنوان یک گزینه مقرون به صرفه و با دوام برای ترمیم دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی از نظر مقاومت و ماندگاری روکش فلزی بهترین نوع روکش دندان است. اما از آنجا که دیده شدن رنگ فلز در دهان به طرز قابل ملاحظه ای می تواند زیبایی دندان را تحت تأثیر قرار دهد، روکش فلزی برای دندان های جلویی استفاده نمی شود.

انواع روکش دندان، انواع روکش دندان برای زیبایی، بهترین نوع روکش دندان

روکش تمام سرامیک

روکش سرامیکی یکی از بهترین انواع روکش دندان برای زیبایی است. این روکش ها به خوبی با دندان های طبیعی هماهنگی دارند و بسیار شبیه به دندان های اصلی به نظر می رسند. از این نظر این نوع روکش بهترین نوع روکش دندان است. روکش سرامیکی با برخورداری از ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر لکه ها، سازگاری با بافت دهان، از دندان های ترمیم شده محافظت کرده و از عوارضی مانند حساسیت و التهاب جلوگیری می کنند. با این حال، نصب و ترمیم روکش های تمام سرامیک به مهارت بالا نیاز دارد، بنابراین مراجعه به پزشکانی با تجربه الزامی است.

سخن پایانی

انواع روکش دندان با مدل ها و ویژگی های مختلف وجود دارد. هریک از این روکش ها مزایا و معایب خود را دارند. به همین دلیل نمی توان یکی از این روکش ها را به عنوان بهترین گزینه انتخاب کرد. بهترین نوع روکش دندان برای هر فرد بستگی به شرایط و مشکلات او دارد. به عبارت دیگر، هر کدام از این روکش ها می توانند برای افراد مختلف در شرایط متفاوت بهترین گزینه باشند.

برای این منظور، دریافت مشاوره از یک دندانپزشک حرفه ای و با تجربه بسیار مهم است. دکتر شهرام اسعدی با تجربه و دانش خود می تواند با توجه به شرایط و نیاز های خاص هر فرد، بهترین روکش را پیشنهاد دهد. از این رو، مراجعه به یک دندانپزشک با تجربه و آگاه از آخرین تکنولوژی ها و روش های درمانی، می تواند کمک بزرگی برای انتخاب یکی از انواع روکش دندان برای زیبایی باشد.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

انواع روکش دندان، انواع روکش دندان برای زیبایی، بهترین نوع روکش دندان

بررسی کامل انواع روکش دندان

دندان ها به عنوان یکی از آسیب پذیرترین اعضای بدن، همواره تحت تأثیر عوامل مختلفی هستند که می تواند منجر به آسیب و تخریب آن