فرق ایمپلنت با دندان ثابت چیست؟

فرق ایمپلنت با دندان ثابت، تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک، دندان ثابت بهتر است یا ایمپلنت

فرق ایمپلنت با دندان ثابت چیست؟ پوسیدگی و تخریب دندان، یکی از رایج ترین و چالش برانگیزترین مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان است. به این منظور تحقیقات گسترده ای در علم دندانپزشکی صورت گرفته است. در نتیجه این تحقیقات روش های مختلفی برای جایگزینی دندان های از دست رفته ابداع شده اند.

دو مورد از رایج ترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته، دندان ثابت و ایمپلنت است. هریک از این روش ها ویژگی های خود را دارند.

  • دندان ثابت چیست؟
  • ایمپلنت چیست؟
  • مراحل انجام ایمپلنت
  • جنس مواد سازنده ایمپلنت
  • فرق ایمپلنت با دندان ثابت چیست؟
  • چرا ایمپلنت را انتخاب کنیم؟

در ادامه با شرح توضیحات کامل، سرفصل های بالا و همین طور تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک را شرح خواهیم داد.

دندان ثابت چیست؟

دندان ها از اعضای بسیار آسیب پذیر هستند که عوامل مختلف می تواند باعث تخریب آن ها شود. با پیشرفت علم دندانپزشکی روش های مختلفی برای جایگزینی دندان ها به وجود آمده است. یکی از این روش ها روش پروتز است که اصطلاحاً با نام دندان ثابت نیز شناخته می شود.

در این روش، پروتز بر دندان پایه نصب می شود. پروتز بخش های مختلفی دارد که مهم ترین آن ها روکش و پل است. برای نصب پروتز ابتدا دندان پایه تراش داده می شود سپس دندان جدید نصب می گردد. تراشیدن دندان و نصب دندان روی آن، دقیقاً فرق ایمپلنت با دندان ثابت است.

ایمپلنت چیست؟

یکی دیگر از روش های جایگزینی دندان های از دست رفته روش ایمپلنت است. منظور از ایمپلنت میله کوچکی است که ساختاری شبیه پیچ دارد. این روش به صورت عمل جراحی انجام می شود. در فرایند این جراحی، میله پیچی شکل داخل استخوان فک جایگذاری می شود. فرق ایمپلنت با دندان ثابت در نحوه نصب و چگونگی جابجایی و تحرک دندان های مصنوعی است.

فرق ایمپلنت با دندان ثابت، تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک، دندان ثابت بهتر است یا ایمپلنت

از آنجایی که ماده سازنده ایمپلنت قابلیت سازگاری با استخوان دندان را دارد، پس از مدتی میله پیچی شکل با استخوان های اطراف جوش می خورد. به این ترتیب ایمپلنت قادر است مانند ریشه دندان عمل کند و دندان مصنوعی را روی لثه نگه دارد.

مراحل انجام ایمپلنت

فرق ایمپلنت با دندان ثابت علاوه بر مسأله جابجایی، در نحوه نصب نیز قابل مشاهده است. جراحی ایمپلنت دندان شامل مراحل مختلفی است. در ابتدا، دندان پزشک وضعیت دهان و استخوان فک بیمار را بررسی می کند و پلان درمانی مناسب را تعیین می کند. سپس، استخوان فک آماده می شود.

در مرحله بعد، میله یا پیچ ایمپلنت در استخوان جایگذاری می شود و پس از آن ممکن است فرآیندی مانند پیوند استخوانی انجام شود.

تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک در اینجا مشخص می شود؛ زیرا در روش دندان ثابت نیازی به پیوند استخوان فک وجود ندارد. سپس، استخوان فک با ایمپلنت ترکیب می شود که به عنوان osseointegration شناخته می شود.

در نهایت، پس از بهبودی کامل، یک تاج دندان مصنوعی بر ایمپلنت قرار داده می شود که شکل، اندازه و رنگ دندان های طبیعی شخص را دارد. هر مرحله از این جراحی با دقت و توجه بالا انجام می شود تا بهترین نتیجه و ظاهر برای بیمار به دست بیاید.

جنس مواد سازنده ایمپلنت

مواد سازنده از دیگر عوامل فرق ایمپلنت با دندان ثابت است. مواد استفاده شده برای ساخت ایمپلنت های دندان اغلب از فلزات است که به دلیل ویژگی های مناسبشان انتخاب می شوند. یکی از مواد اصلی برای ساخت ایمپلنت ها تیتانیوم است.

تیتانیوم به عنوان یک ماده سازگار با بافت بدن برای انجام این عملیات انتخاب می شود و ایجاد اتصال بین استخوان و ایمپلنت را تسهیل می کند، که این فرآیند به عنوان osseointegration شناخته می شود.

علاوه بر تیتانیوم، برخی از ایمپلنت ها از موادی مانند آلیاژ های تیتانیوم، کروم و مولیبدن ساخته می شوند که تقریباً شبیه به استخوان انسان هستند و به راحتی با بافت بدن ادغام می شوند. از دیگر موارد تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک می توان به مواد سازنده آن ها اشاره کرد.

برای دندان ثابت نیازی به وجود موادی با قابلیت تطبیق با استخوان فک وجود ندارد. هرچند که تیتانیوم و آلیاژ های آن بیشترین مصرف را در ایمپلنت های دندان دارند، اما ممکن است برخی از ایمپلنت ها از مواد دیگری مانند زیرکونیم نیز ساخته شوند، این مواد به خوبی با بدن سازگاری دارند و به عنوان گزینه ای مناسب برای ایمپلنت شناخته می شوند.

فرق ایمپلنت با دندان ثابت چیست؟

فرق ایمپلنت با دندان ثابت چیست؟ مراقبت از دندان و انجام پیشگیری برای سالم نگه داشتن دندان طبیعی بسیار مهم است. با این حال ممکن است دندان طبیعی به دلایل مختلف دچار مشکل شوند.

در این وضعیت سؤالات مختلفی برای فرد به وجود می آید. تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک چیست و کدام بهتر است؟ انجام ایمپلنت یا نصب دندان ثابت؟

هریک از این روش ها می تواند به پرکردن جای دندان از دست رفته کمک کند. اما تفاوت هایی بین این دو روش وجود دارد که حتماً باید در نظر گرفته شوند. به طور مثال برای نصب دندان ثابت دندان اصلی تراشیده می شود و دندان جدید روی آن نصب می شود درحالی که برای ایمپلنت، دندان کاملاً برداشته شده و با نصب میله پیچی شکل، تاج جدیدی به جای دندان طبیعی نصب می شود.

فرق ایمپلنت با دندان ثابت، تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک، دندان ثابت بهتر است یا ایمپلنت

چرا ایمپلنت را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یکی از روش های جایگزینی دندان آگاهی از تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک بسیار مهم است. ایمپلنت با توجه به ویژگی هایی که دارد یک جایگزین بسیار مناسب برای دندان های از دست رفته است. ایمپلنت به گونه طراحی شده است که هیچ آسیبی به استخوان فک وارد نکند.

به علاوه شکل ظاهری ایمپلنت شباهت بسیار زیادی به دندان طبیعی دارد و به راحتی نمی توان مصنوعی بودن آن را تشخیص داد. همچنین ایمپلنت طوری طراحی شده است که در طولانی مدت دچار آسیب نمی شود و نیازی به جایگزینی در کوتاه مدت ندارد.

به طور کلی نصب ایمپلنت می تواند جای خالی دندان شما را کاملاً پر کند بدون اینکه متوجه نبود دندان اصلی خود شوید یا مشکلی را احساس کنید.

سخن پایانی

مراقبت از دندان طبیعی بسیار مهم است؛ زیرا بهترین دندان های مصنوعی هم نمی توانند به طور کامل جایگزین دندان اصلی شوند. به علاوه با مراقبت از دندان های اصلی نیازی به مراجعه به دندانپزشک، صرف هزینه و تحمل درد و مشکلات مربوط به جایگزینی نیست. با این حال چنانچه نیاز به جایگزینی دندان دارید بهتر است با مشورت دندان پزشک و آگاهی از فرق ایمپلنت با دندان ثابت، یکی از روش های موجود را امتحان کنید.

به این منظور می توانید از مشاوره تخصصی دکتر شهرام اسدی استفاده کنید. برای دریافت مشاوره از دکتر اسدی می توانید به مطب  ایشان در تهران مراجعه کنید.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت بهتره یا روکش؟!

یکی از سوالات متداول کاربران این است که ایمپلنت بهتره یا روکش؟ افرادی که قصد دارند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند

ایمپلنت فرانسوی، کیفیت ایمپلنت فرانسوی

ایمپلنت فرانسوی چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با توجه به کاربرد بسیار ایمپلنت، کشورهای مختلفی ایمپلنت را تولید می