آنچه باید درباره ایمپلنت دندان آسیاب بدانید!

مراحل ایمپلنت دندان اسیاب، ایمپلنت دندان آسیاب

ایمپلنت دندان آسیاب روشی برای جایگزینی دندان های از دست رفته در قسمت انتهایی دهان است. دندان ها به عنوان یکی از اعضای حساس بدن همواره در معرض آسیب هستند و گاهی شدت مشکل باعث تخریب کامل دندان می شود. از این رو راهی به جز جایگزینی نیست.

روش های مختلفی برای این عمل وجود دارد که یکی از آن ها ایمپلنت است. در این روش دندان هایی مشابه دندان های اصلی ساخته و جایگذاری می شوند تا نبود دندان های اصلی احساس نشود.

ما در این مقاله به بررسی موضوعات زیر می پردازیم:

 • مراحل ایمپلنت دندان آسیاب
 • ایمپلنت بعد از چند سال کشیدن دندان
 • کشیدن دندان آسیاب
 • مشکلات و عوارض ایمپلنت دندان آسیاب
 • نکات مهم در مراقبت و نگهداری از ایمپلنت دندان آسیاب
 • چه افرادی نمی توانند ایمپلنت انجام دهند؟
 • دوره بهبود پس از ایمپلنت دندان آسیاب چقدر طول می کشد؟

برای آشنایی بیشتر با این روش و مراحل آن با ما همراه باشید.

مراحل ایمپلنت دندان آسیاب

ایمپلنت دندان آسیاب یک روند پیچیده است که از چند مرحله تشکیل می شود. ابتدا، دندانپزشک مراحلی را برای اطمینان از بی خطر بودن ایمپلنت انجام می دهد. این مراحل شامل انجام معاینه، تصویربرداری از ناحیه مورد نظر، ارزیابی تراکم استخوان فک و بررسی خطرات مرتبط با دندان های اطراف می شود.

در صورتی که لازم باشد دندان قبل از ایمپلنت کشیده شود، زمانی برای بهبودی، لازم است که ممکن است بین مرحله معاینه و کاشت ایمپلنت باشد. سپس، اسکرو کاشته می شود و استخوان فک در آن محل رشد کرده و با آن یکپارچه می شود. این فرآیند معمولاً چهار تا شش ماه طول می کشد. اگر لازم باشد پیوند استخوان انجام شود، ممکن است این مرحله بیشتر طول بکشد.

از دیگر مراحل ایمپلنت دندان آسیاب می توان به نصب روکش اشاره کرد. پس از ثابت شدن اسکرو در فک، دندانپزشک یک روکش را بر آن نصب می کند. این روکش معمولاً با قالب گیری روکش، که ممکن است زمان بر باشد، ساخته می شود. سپس، در طی فرآیند ریکاوری، روکش بر اسکرو نصب می شود.

با توجه به این مراحل، کل زمان لازم برای اتمام کاشت دندان آسیاب معمولاً حدود شش ماه است. اما این مدت ممکن است با توجه به شرایط و نیاز های خاص هر بیمار متغیر باشد.

ایمپلنت بعد از چند سال کشیدن دندان

بهترین زمان برای اجرای ایمپلنت دندان آسیاب پس از کشیدن دندان، معمولاً بین دو تا شش ماه است. این بازه زمانی معمولاً جهت ترمیم بافت لثه و استخوان فک در نظر گرفته می شود. البته این بازه زمانی یک دوره کلی است و دندانپزشک ممکن است با توجه به شرایط بیمار این دوره را کاهش یا افزایش دهد.

مراحل ایمپلنت دندان اسیاب، ایمپلنت دندان آسیاب

انجام ایمپلنت در این بازه زمانی، به دلیل تازگی بافت ناحیه کاشت، بهتر انجام می شود و احتمالاً بازدهی بیشتری دارد. این موضوع می تواند به موفقیت ایمپلنت و راحتی بیشتر بیمار کمک کند.

کشیدن دندان آسیاب

کشیدن دندان آسیاب یک فرایند مهم در مراحل ایمپلنت دندان آسیاب است. این مرحله معمولاً پیش از شروع ایمپلنت انجام می شود و می تواند اثرات مهمی بر موفقیت و کیفیت عمل ایمپلنت داشته باشد. از آنجایی که ایمپلنت دندان نیاز به پایه های استوانه ای (اسکرو) دارد که به استخوان فک متصل می شوند، لازم است که منطقه کشیدن دندان آسیاب به خوبی ترمیم شود تا استخوان فک بتواند به طور کامل به ایمپلنت پیوند بخورد.

مرحله بعد از کشیدن دندان آسیاب معمولاً برای فرآیند ترمیم بافت های لثه و استخوان فک حدوداً دو تا شش ماه زمان می برد. این بازه زمانی اهمیت بسیاری دارد، زیرا ترمیم صحیح بافت های لثه و استخوان فک برای پذیرش ایمپلنت بسیار مهم است. همچنین، تصمیم در مورد زمان مناسب برای نصب ایمپلنت پس از کشیدن دندان آسیاب باید با توجه به ترمیم کامل بافت ها و با نظر دندانپزشک انجام شود.

مشکلات و عوارض ایمپلنت دندان آسیاب

استفاده از ایمپلنت دندان آسیاب، همچنان که یک راه حل مناسب و پرکاربرد برای جایگزینی دندان های از دست رفته است، ممکن است با برخی مشکلات و عوارض همراه باشد. در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره می شود.

عفونت

یکی از مشکلات اصلی پس از ایمپلنت دندان، عفونت است. این مسأله ممکن است در ناحیه جراحییا اطراف ایمپلنت رخ دهد و در صورت بروز باید به دندانپزشک مراجعه شود.

عدم پذیرش ایمپلنت

ممکن است بدن بیمار به دلایلی مانند بیماری های زمینه ای، ایمپلنت را پس بزند. این مشکل اصطلاحاً پس زدن ایمپلنت نامیده می شود و در صورت بروز ممکن است لازم باشد ایمپلنت خارج شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است قبل از شروع مراحل ایمپلنت دندان آسیاب، آزمایشات مربوط به بیماری های زمینه ای را انجام دهید.

خروج ایمپلنت

در برخی موارد، ایمپلنت دندان ممکن است به طور ناگهانییا در طول زمان از محل خود خارج شود. این مشکل ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشد.

تراکم استخوان ناکافی

تراکم استخوان ناکافی می تواند باعث شکست ایمپلنت شود. این مشکل ممکن است به دلیل بیماری هایی مانند پوکی استخوان یا انجام جراحی به شکل نادرست به وجود بیاید.

نکات مهم در مراقبت و نگهداری از ایمپلنت دندان آسیاب

مراقبت و نگهداری از ایمپلنت دندان آسیاب برای حفظ سلامتی و طول عمر آن بسیار مهم است. در ادامه به برخی از نکات مهم در این زمینه اشاره می شود.

 • رعایت بهداشت: رعایت بهداشت دهان از جمله نکات مهم برای حفظ سلامت ایمپلنت دندان آسیاب است. برای این منظور، استفاده از مسواک نرم و مخصوص برای ایمپلنت، استفاده از نخ دندان نرم برای پاکسازی فضای بین دندانی و استفاده از محلول های ضد عفونی مورد تأیید پزشک دندانپزشکی توصیه می شود.
 • مراجعه منظم به دندانپزشک: مراجعه منظم به دندانپزشک برای ارزیابی و پاکسازی دندان ها و ایمپلنت بسیار مهم است. این معاینات دوره ای به شناسایی به موقع مشکلات و جلوگیری از خسارات شدید و نیاز به تعمیر کمک می کند.
 • جلوگیری از فشار و ضربه: فشار و ضربه به ایمپلنت ها ممکن است باعث آسیب و خرابی آن ها شود. بنابراین، خودداری از رفتار هایی مانند استفاده از دندان ها برای شکستن آجیل و دیگر مواد سخت بسیار مهم است.
 • ترک مصرف دخانیات: عاداتی مانند سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر می تواند باعث آسیب به بافت های ایمپلنت دندان آسیاب و ضعیف شدن اتصال آن ها شود. بنابراین، خودداری از این عادات مضر بسیار مهم است.

مراحل ایمپلنت دندان اسیاب، ایمپلنت دندان آسیاب

چه افرادی نمی توانند ایمپلنت انجام دهند؟

ایمپلنت یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با این حال بعضی از افراد با شرایط ویژه برای انجام این عمل مناسب نیستند.

 • افرادی که مبتلا به بیماری های خاصی هستند که موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شوند. این بیماری ها می توانند شامل بیماری های قلبی، دیابت، بیماری های خونی و بیماری های خود ایمنی باشند. اطمینان از عدم ابتلا به این بیماری ها قبل از شروع مراحل ایمپلنت دندان آسیاب ضروری است.
 • افرادی که مشکلات استخوانی جدی دارند که باعث می شود استخوان فک به میزان کافی برای پشتیبانی از ایمپلنت قوی نباشد.
 • افرادی که مبتلا به بیماری های عفونی شدید در منطقه دهان هستند که ممکن است عمل ایمپلنت را خطرناک کند.
 • افرادی که سن و مشکلات سلامتی آن ها اجازه انجام جراحی را نمی دهد.

دوره بهبود پس از ایمپلنت دندان آسیاب چقدر طول می کشد؟

تایم درمان ایمپلنت دندان آسیاب معمولاً با توجه به موارد مختلفی از جمله تعداد دندان هایی که باید جایگزین شوند وضعیت سلامتی دهان و فک و روش های درمانی مورد استفاده متغیر است. اما به طور کلی، فرایند درمان دندان های آسیاب ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

در مواردی که نیاز به پیوند استخوان و ترمیم استخوان وجود داشته باشد، زمان درمان ممکن است بیشتر باشد. همچنین، اگر دیگر دندان های فرد نیاز به ترمیم داشته باشند، زمان درمان طولانی تر خواهد شد.

سخن پایانی

ایمپلنت دندان آسیابیک روش مناسب برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. از آنجایی که دندان های آسیاب نقش بسیار مهمی در جویدن دارند وجود روشی برای جایگزینی آن ها بسیار مهم است. با این حال بهتر است قبل از انجام ایمپلنت به بعضی از نکات توجه داشته باشید.

به عنوان مثال انتخاب یک دندانپزشک حرفه ای و معتبر بسیار مهم است. زیرا یک دندانپزشک حرفه ای توانایی انجام مراحل ایمپلنت دندان آسیاب با جدیدترین روش ها را دارد. به علاوه با مراجعه به یک متخصص معتبر می توانید در مورد کیفیت مواد مورد استفاده نیز مطمئن باشید. از این رو دکتر شهرام اسعدی به عنوان یکی از بهترین دندانپزشکان تهران می تواندیک گزینه بسیار مناسب برای ایمپلنت دندان باشند.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

انواع روکش دندان، انواع روکش دندان برای زیبایی، بهترین نوع روکش دندان

بررسی کامل انواع روکش دندان

دندان ها به عنوان یکی از آسیب پذیرترین اعضای بدن، همواره تحت تأثیر عوامل مختلفی هستند که می تواند منجر به آسیب و تخریب آن