مزایا و معایب ایمپلنت

مزایا و معایب ایمپلنت دندان را در این مقاله سعی داریم توضیح بدهیم.

شاید شما هم شنیده باشید که ایمپلنت دندان را بهترین روش جایگزین کردن دندان های از دست رفته معرفی میکنند.

ایمپلنت به عنوان بهترین روش کاشت دندان، بیشترین شباهت را از نظر ظاهر و کاربرد به دندان ها طبیعی دارد. بر همین اساس در ابتدا به معرفی کوتاه ایمپلنت دندانی خواهیم پرداخت و بعد به سراغ مزیت های این روش نسبت به دیگر روش های جایگزینی دندان خواهیم پرداخت. در انتها نیز نگاهی به چالش و معایب های ممکن در ایمپلنت دندانی اشاره میکنیم.

فیلم کامل کشیدن دندان و کاشت همزمان ایمپلنت در یک نوبت جراحی (ایمپلنت فوری) توسط دکتر شهرام اسعدی را میتوانید مشاهده کنید.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان، آلیاژی است از جنس تیتانیوم که سازگاری با استخوان فک را دارد.

در واقع جایگزینی برای ریشه های دندانی می باشد، که قابلیت بازسازی دندان ها در فک را دارا هستند.

ایمپلنت دندان توانایی بازسازی یک یا چند دندان یا بازسازی کل فک را دارد که برخلاف روکش یا دندان مصنوعی، ایمپلنت دندان جلوی تخریب استخوان فک را نیز می گیرد.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان شبیه دندان طبیعی میباشد

اولین و مهم ترین مزیت ایمپلنت دندانی شباهت بسیار آن چه در کاربرد و چه در ظاهر به دندان های طبیعی میباشد. تا آنجایی که حتی شاید خود بیمار نیز نتواند تفاوت چندانی با دندان های طبیعی خود قائل شود. و این دندان ها میتوانند بصورت کامل کاربرد یک دندان طبیعی را داشته باشند.

عکس قبل و بعد از کاشت 16 واحد ایمپلنت و کشیدن دندان ها همزمان با جراحی سینوس لیفت باز و پیوند استخوان در یک نوبت جراحی توسط دکتر شهرام اسعدی.

 

مزایا و معایب ایمپلنت

مزایا و معایب ایمپلنت

مزایا و معایب ایمپلنت

عمر بالای ایمپلنت دندانی

از آنجایی که یک بریج دندانی ممکن است حدود 10 سال دوام داشته باشد ، ایمپلنت های دندانی می توانند یک عمر باقی بمانند.

جنس پایه ایمپلنت دندانی از تیتانیوم ساخته شده و با استخوان فک ادغام می شود و سازگاری کامل با بدن را دارد و میتوانید تا اخر عمر از آنها بهره ببرید.

جلوگیری از تخریب استخوان فک

از بین رفتن استخوان در فک زمانی اتفاق می افتد که هیچ ریشه دندان (یا کاشت) باعث تحریک استخوان فک نشود.

در جایی که دندان وجود ندارد، استخوان فک در فضای خالی به دلیل عدم تحریک، از سمت سینوس ها شروع به خراب شدن میشود.

اگر در سال اول از دست دادن دندان هیچ کاشتی انجام نشود، آن قسمت از استخوان 25٪ از حجم خود را از دست میدهد و از دست دادن استخوان در طول سالها ادامه خواهد داشت.

لازم به ذکر است پروتزهای دندانی حتی میتوانند از دست رفتن استخوان را تسریع کنند، زیرا اغلب سست میشوند و سپس بر روی برجستگی استخوانی می مالند و به تدریج از بین میروند.

از آنجا که یک ایمپلنت جایگزین ریشه و همچنین دندان میشود و جویدن در حد طبیعی قرار میگیرد،تحریک مورد نیاز برای رشد طبیعی استخوان را فراهم میکند.

فیلم کامل کاشت ایمپلنت پانچ بدون بخیه و بدون شکافتن لثه در 3 دقیقه توسط دکتر شهرام اسعدی.

گفتار طبیعی را بازمیگرداند

از دست دادن دندان میتواند شکل گفتار شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد همچنین پروتز متحرک (دندان مصنوعی) هم در اکثرا مواقع به طور کامل گفتار ما را به حالت اولیه بر نمیگرداند. اما ایمپلنت دندان که بیشترین شباهت را به دندان های طبیعی دارد، میتواند نحوه صحیح بیان کلمات را به ما برگرداند.

ایمپلنت دندانی، دندان های مجاور را ثابت نگه می دارند

شکاف از بین رفته دندان میتواند باعث شود دندان های مجاور کج و کوله به سمت شکاف منتقل شوند.

این مسئله دندان ها را از موقعیت درست خود خارج می کند و میتواند روی گزش، توانایی جویدن و ظاهر دندان ها تأثیر بگذارد.

این تداخل میتواند باعث شود که جایگزینی دندان ها سخت شده و در مواردی باعث Tmj و درد و سردرد شود.

عفونت و پوسیدگی

برای جلوگیری از تجمع باکتری ها در دهان و ایجاد عفونت، هر روز باید از دندانهای طبیعی مراقبت شود. اما موادی که از ایمپلنت های دندانی ساخته شده است پوسیده نمیشوند. هرگز نگران ایجاد حفره در ایمپلنت های دندانی خود نخواهید بود!

گرافی قبل و بعد از کاشت 16 واحد ایمپلنت به همراه کشیدن دندان ها و جراحی سینوس لیفت در یک نوبت جراحی توسط دکتر شهرام اسعدی.

 

مزایا و معایب ایمپلنت

مزایا و معایب ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی می توانند شما را از بیماری لثه در امان نگه دارند

فاصله دندان از دست رفته می تواند به عنوان دام مواد غذایی و باکتری ها عمل کرده و منجر به بیماری لثه شود.

کاشت دندان می تواند از افتادگی صورت و پیری زودرس جلوگیری کند

افتادگی صورت می تواند یک اتفاق ناخواسته از دست دادن استخوان فک در نتیجه از دست دادن دندان ها باشد. اینجاست که یک سوم پایینی صورت شروع به فروپاشی می کند و به تدریج فاصله بین نوک بینی و چانه را میبندد.

این تغییرات می تواند چین و چروک های اضافی در اطراف دهان، نازک شدن لب ها و چانه نوک تیزتر باشد، که باعث می شود فرد بسیار مسن تر از سن واقعی خود به نظر برسد.

بهترین روش جایگزینی دندان از دست رفته

راه های مختلفی برای جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارد که از جمله می‌توان به پروتز متحرک (دندان مصنوعی)، بریج (پروتز ثابت) و ایمپلت دندان اشاره کرد. که هر کدام از این روش ها قابل بررسی میباشند.

پروتز متحرک (دندان مصنوعی) در وهله اول برای گروهی از افراد قابل قبول میباشد. زیرا از لحاظ بعد زمانی کوتاه بوده و هزینه های آن به طور چشمگیری کمتر از هزینه کاشت ایمپلنت می باشد. ولی معایبی دارد که قابل توجه است.

اما بریج یا پروتز مصنوعی که حسن آن ثابت بودن پروتز میباشد. تا حدی برای بیماران خوشایند است و ضمنا ظاهر قابل قبول تری نسبت به پروتز متحرک دارد. ولی بریج نیز به نوبه خود دارای معایبی می باشد.

فیلم کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان و جراحی سینوس لیفت در یک نوبت جراحی توسط دکتر شهرام اسعدی.

در ادامه مقاله مزایا و معایب ایمپلنت با ما همراه باشید تا هر کدام از این موارد را با ایمپلنت دندان مقایسه کنیم.

 

ایمپلنت های دندانی یا دندان مصنوعی

دندان های ثابت با قدرت جویدن خوب!

ایمپلنت های دندانی در مقایسه با پروتزهای دندانی تجربه ای به مراتب برتر ارائه میدهند. حتی دندان های مصنوعی که در اصل برای بیمار مناسب است پس از مدتی به دلیل افزایش افت استخوان، شروع به لغزش و ناراحتی میکنند.

به دلیل سایش بر روی برجستگی های استخوانی که پروتزها روی آن میچسبند، ثابت نگه داشتن هر نوع پروتز مصنوعی دشوار است.

ناامید کننده ترین جنبه دندان مصنوعی و ناسالم ترین، توانایی جویدن ضعیف آنها است. بسیاری از این افراد مجبورند رژیم خود را محدود کنند زیرا قادر به جویدن برخی از مواد غذایی با دندان مصنوعی نیستند. برای درک بهتر مزایا و معایب ایمپلنت به مقایسه دندان مصنوعی با ایمپلنت دندان پرداخته ایم.

نکاتی در مورد ایمپلنت های دندانی و دندان مصنوعی:

 • گاهی دندان مصنوعی باید به کمک چسب هایی در دهان نگه داشته شود که ایمپلنت دندان چنین شرایطی ندارد.
 • برای تمیز کردن دندان های مصنوعی باید از دهان برداشته شوند، در حالی که ایمپلنت دندان را میتوان راحت مسواک زد و یا از نخ دندان استفاده کرد.
 • معمولا دندان مصنوعی سقف دهان را می پوشاند. با کاشت ایمپلنت ، چیزی در سقف دهان شما وجود ندارد که در چشایی یا سایر فعالیت های طبیعی شما تداخل ایجاد کند.
 • هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن ، دندان های مصنوعی میتوانند خارج شوند.
 • ایمپلنت ها و پروتزهای ایمپلنت با ایمنی لنگر می اندازند و از بین نمیروند.
 • جویدن دندان مصنوعی سخت است و نمیتوانید غذای زیادی را که دوست دارید یا نیاز دارید بخورید.
 • پروتزها هنگام جویدن میتوانند حرکت کنند که آزار دهنده است و جویدن را نیز دشوار میکند.
 • در حقیقت ، پروتزها به طور کلی فقط 10٪ یا کمتر قدرت جویدن کامل دارند.
 • ایمپلنت های دندانی قدرت جویدن کامل دارند و همچنین پل ها یا پروتزهای دندانی قابل پشتیبانی از ایمپلنت قدرت جویدن را به میزان قابل توجهی افزایش میدهند.
 • دندان مصنوعی تحریک مورد نیاز برای جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان را فراهم نمیکند.
 • استخوان فک باید تحریک جویدن فشار قوی را داشته باشد تا حجم خود را حفظ کند.

ایمپلنت دندانی یا بریج (پروتز ثابت)

برای درک بهتر مزایا و معایب ایمپلنت به مقایسه ایمپلنت دندان و بریج میپردازیم.

به طور کلی باز هم ایمپلنت دندانی بسیار طبیعی و بهتر از روش بریج میباشد. اما بریج یا پروتز مصنوعی که حسن آن ثابت بودن پروتز میباشد و تا حدی برای بیماران خوشایند است و ضمنا ظاهر قابل قبول تری نسبت به پروتز متحرک (دندان مصنوعی) دارد.

بریج نیز به نوبه خود دارای معایبی میباشد. برای ساخت یک بریج حداقل نیاز به دو پایه می باشد که از دندان های مجاور به دست می‌آید. همین امر دو مسئله را به وجود می آورد. یا آن دندان های مجاور وجود دارند و یا اینکه آن دندان های پایه وجود ندارند.

در صورت وجود داشتن دندان های مجاور به ناچار نیاز به تراش دندان های مجاور هستیم که خود همین امر در صورت سالم بودن دندان های مجاور نه کار منطقی و نه کار علمی و نه کار اخلاقی میباشد. زیرا آن دو دندان مجاور را قربانی فضای خالی بی دندانی کرده ایم و به نوبه خود در دراز مدت عمر این دندان ها را نیز کمتر از حد معمول میکنیم. و ضمنا از معایب قابل تامل دیگر آن : احتمال بروز بوی بد در نواحی زیر بریج به علت عدم امکان شستشوی مناسب وجود دارد. و همچنین از عمر کوتاه تری نسبت به ایمپلنت دندانی برخوردار میباشند. در ادامه مقاله مزایا و معایب ایمپلنت به معایب کاشت ایمپلنت میپردازیم.

معایب کاشت ایمپلنت

ترس عمل جراحی ایمپلنت دندان

نکته اولی که در کاشت ایمپلنت به ذهن بعضی از افراد خطور میکنند، واژه جراحی میباشد که باعث ترس (فوبیا) در بعضی افراد میشود. تا حدی این ترس ها منطقی میباشد همچون ترس از تزریق بی حسی، ترس از شکافتن لثه، ترس از خونریزی، ترس از بخیه زدن، ترس از عوارض و درد های بعد از کاشت ایمپلنت که تمام این موارد با تکنیک های ویژه و بهره گیری از لوازم و ابزار تخصصی و فوق تخصصی قابل برطرف نمودن یا کاهش حداکثری ترس میباشد.

عفونت ایمپلنت

مواردی که باعث عفونت ایمپلنت شود بسیار نادر است.

با این حال بین بیماران این اصطلاح به اشتباه رایج شده است. در مواردی که کاشت ایمپلنت به درستی صورت نگیرد و دندان ایمپلنتی کاملا به استخوان جوش نخورد، ممکن است دندانپزشک دندان را جدا کند.

در برخی موارد بیماران فکر میکنند که چون دندان ایمپلنتی عفونت کرده است، آن را خارج کرده‌اند که این باوری اشتباه است.

 

هزینه ایمپلنت دندان

از معایب دیگر کاشت ایمپلنت هزینه بر بودن آن نسبت به پروتز ثابت و پروتز متحرک میباشد. البته این نگاه شاید در کوتاه مدت منطقی باشد ولی در دراز مدت با توجه به نکات ضعف پروتزهای متحرک و ثابت منطقی به نظر نمیرسد.

شکستن بدنه ایمپلنت

احتمال شکستن بدنه‌ی ایمپلنت بسیار ضعیف است اما غیرممکن نیست. در صورتی که فشار شدیدی به ایمپلنت وارد شود ممکن است بشکند. اگر ایمپلنت دچار شکستگی شود، امکان اصلاح آن وجود ندارد.

عوارض ایمپلنت

عوارض ایمپلنت دندان به طور کلی به دو قسمت عمده تقسیم بندی میشود. اولین مورد آن، عوارض جراحی ایمپلنت دندان که در چند روز اولیه بعد از جراحی اتفاق می افتد که چندان خطرناک نیستت. دسته دوم این عارضه ها، مدتی بعد از کاشت ایمپلنت دندانی رخ میدهد که در مواردی خطرناک بوده و نیازمند رسیدگی متخصص میباشد.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

عوارض کامپوزیت دندان، عوارض خطرناک کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

عوارض کامپوزیت دندان به مشکلاتی گفته می شود که در اثر انجام کامپوزیت به وجود می آیند. اگرچه کامپوزیت به عنوان یک روش امن برای

کامپوزیت دندان کج، مراحل کامپوزیت دندان کج

کامپوزیت دندان کج چگونه است؟

کامپوزیت دندان کج یک روش مناسب برای اصلاح فرم دندان های نامرتب است. دندان ها به شکل مؤثری زیبایی افراد را تحت تأثیر قرار می