خطرات ایمپلنت دندان چیست؟

خطرات ایمپلنت دندان، عوارض خطرناک ایمپلنت

ایمپلنت دندان یک روش کم خطر و مناسب برای بهبود ظاهر و اصلاح مشکلات دندان ها است. این روش نسبت به سایر روش های جایگذاری دندان مزایای بیشتری دارد. با این حال هنگام انجام ایمپلنت یکسری عملیات ها انجام می شود که گاهی عوارض و مشکلات مختلف را برای فرد به وجود می آورد.

داشتن اطلاعات کافی در مورد خطرات ایمپلنت دندان و توانایی شناسایی آن ها می تواند به اقدام به موقع و درمان سریع مشکلات ایجاد شده بر اثر ایمپلنت کمک کند.

موضوعاتی که در این مقاله بررسی می شود، عبارت اند از:

 • عوارض ایمپلنت دندان چیست؟
 • عوارض طولانی مدت ایمپلنت دندان چیست؟
 • علت گوش درد بعد از ایمپلنت چیست؟

برای آشنایی بیشتر با عوارض و خطرات ایمپلنت در ادامه این مقاله، همراه ما باشید.

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

با توجه به آمار های موجود بسیاری از افراد پس از انجام ایمپلنت دچار عوارض و مشکلات مختلف می شوند. هریک از این مشکلات به دلایل خاصی اتفاق می افتند. بعضی از این مشکلات جزء عوارض خطرناک ایمپلنت هستند و بعضی از آن ها به راحتی رفع می شوند.

خطرات ایمپلنت دندان، عوارض خطرناک ایمپلنت

به همین دلیل لازم است در جلسه مشاوره بیماری های مختلف خود را با دندانپزشک در میان بگذارید تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری کنید. در ادامه عوارض رایج ایمپلنت دندان معرفی می شوند.

بهبود طولانی مدت

یکی از رایج ترین خطرات ایمپلنت دندان، طولانی شدن دوره بهبود است. ابتلا به دیابت کنترل نشده و سیگار کشیدن از عواملی هستند که دوره بهبود پس از ایمپلنت را طولانی می کنند. کشیدن سیگار و وجود دیابت، ادغام ایمپلنت با استخوان فک را دچار مشکل می کند.

همچنین ابتلا به بیماری هایی مانند پریودنتال کنترل نشده نیز می تواند دوره بهبود را طولانی کند. این بیماری یک نوع بیماری مربوط به بافت لثه است و منجر به نابودی استخوان های اطراف می شود. لازم است در صورت ابتلا به این بیماری ها از انجام ایمپلنت خودداری کنید یا حداقل این مسأله را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

عفونت

یکی از شایع ترین عوارض و خطرات ایمپلنت دندان، عفونت است. عفونت پس از ایمپلنت می توانند دلایل مختلفی داشته باشد اما مهم ترین آن ها وجود یک منبع باکتریایی در دهان است. با این حال ابتلا به بعضی از بیماری ها مانند دیابت و پریودنتال می تواند منجر به عفونت شود. عوامل دیگری مانند سیگار کشیدن پس از ایمپلنت نیز می توانند عفونت را به دنبال داشته باشند.

علائم عفونت ایمپلنت

انجام ایمپلنت با یکسری حساسیت های خفیف همراه است که معمولاً برای همه افراد اتفاق می افتد و کاملاً طبیعی است. اما بعضی از حساسیت ها از عوارض خطرناک ایمپلنت هستند. نباید حساسیت ها را با عفونت اشتباه گرفت؛ زیرا پیشرفت عفونت می تواند منجر به مشکلات جدی شود. به همین دلیل آگاهی از علائم عفونت بسیار مهم است. علائم اصلی عفونت عبارتند از:

 • خونریزی لثه
 • ایجاد تورم
 • بوی بد دهان
 • احساس درد هنگام جویدن
 • تب
 • درد ضربان دار در لثه ها
 • ترشح مواد چرکی

دلایل ایجاد عفونت پس از ایمپلنت

عفونت یکی از خطرات ایمپلنت دندان است که به دلایل مختلف به وجود می آید اما برخی از عوامل رایج تر هستند که در ادامه معرفی می شوند.

 • مصرف دخانیات
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • دیابت
 • سیستم ایمنی ضعیف

واکنش آلرژیک

ایمپلنت از ماده ای به نام تیتانیوم ساخته می شود. علت استفاده از این ماده در ساخت ایمپلنت، سازگاری آن با استخوان فک است. با این حال وجود این ماده خارجی می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک شود. این مشکل از عوارض خطرناک ایمپلنت است و باید به محض تشخیص به کلینیک مراجعه کنید.

از آنجایی که بر اثر ایمپلنت مواد غیر طبیعی با استخوان فک ادغام می شود ایجاد بعضی از عوارض، یک مسأله طبیعی است. به طور مثال ممکن است بعضی از افراد به تیتانیوم آلرژی داشته باشند. از جمله واکنش های آلرژیکی که بر اثر ایمپلنت ایجاد می شوند می توان به خشک شدن لثه، کهیر، ایجاد برآمدگی و تورم اشاره کرد. به همین دلیل انجام آزمایش حساسیت به تیتانیوم قبل از ایمپلنت بسیار مهم است.

خطرات ایمپلنت دندان، عوارض خطرناک ایمپلنت

عوارض طولانی مدت ایمپلنت دندان چیست؟

بیشتر خطرات ایمپلنت دندان، مشکلاتی هستند که دوره آن ها کوتاه مدت است و معمولاً با مراجعه به دندانپزشک رفع می شوند. اما عوارضی وجود دارند که دوره آن ها طولانی تر است. به طوری که ممکن است سال ها ادامه پیدا کنند.

پری ایمپلنت

اگر ایمپلنت به صورت درست انجام نشود یا فرد مراقبت های لازم بعد از ایمپلنت را به درستی رعایت نکند ممکن است به بیماری پری ایمپلنت مبتلا شود. این بیماری باعث ملتهب شدن بافت نرم لثه می شود و به مرور زمان بافت سخت را از بین می برد. از علائم این بیماری می توان به خونریزی هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن اشاره کرد. همچنین ملتهب شدن لثه، شل شدن ایمپلنت و احساس طعم بد در دهان از دیگر علائم بیماری پری ایمپلنت است. تا آنجا که آمار ها نشان می دهد این بیماری جزء نادرترین خطرات ایمپلنت دندان است و خیلی شایع نیست. با مراجعه به یک دندانپزشک معتبر و رعایت مسائل بهداشتی پس از ایمپلنت می توان به راحتی از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

علت گوش درد بعد از ایمپلنت چیست؟

یکی از مشکلاتی که بعضی از افراد پس از ایمپلنت به آن مبتلا می شوند گوش درد است. این مشکل ممکن است از عوارض خطرناک ایمپلنت نباشد اما قطعاً دردسرساز و آزار دهنده است. گوش درد بعد از ایمپلنت به دلایل مختلف به وجود می آید.

تحریک یا ملتهب شدن اعصاب اطراف محل ایمپلنت عامل اصلی ایجاد درد در گوش است. همچنین ایجاد فشار بر استخوان فک نیز می تواند عامل گوش درد باشد. با این گاهی احساس درد در گوش می تواند از علائم عفونت باشد.

سخن پایانی

اکثر روش های نوینی که برای اصلاح فرم دندان به کار  می روند بی خطر هستند با این حال انجام اقداماتی مانند ایمپلنت عوارضی را به صورت طبیعی و بعضی از مشکلات غیرطبیعی را به دنبال دارد. تحقیق و آگاهی از انواع خطرات ایمپلنت دندان و مشاوره با دندانپزشک و درمیان گذاشتن انواع بیماری های زمینه ای و آلرژی ها می تواند در کاهش احتمال بروز عوارض خطرناک ایمپلنت مؤثر باشد.

تخصص و توانایی دندانپزشک از دیگر عوامل مهم در کاهش احتمال ابتلا به خطرات ایمپلنت است. به این منظور می توانید با مراجعه به مطب دکتر شهرام اسعدی در تهران بدون نگرانی فرم دندان های خود را اصلاح کنید.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت بهتره یا روکش؟!

یکی از سوالات متداول کاربران این است که ایمپلنت بهتره یا روکش؟ افرادی که قصد دارند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند

ایمپلنت فرانسوی، کیفیت ایمپلنت فرانسوی

ایمپلنت فرانسوی چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با توجه به کاربرد بسیار ایمپلنت، کشورهای مختلفی ایمپلنت را تولید می