کامپوزیت رنگ لثه

کامپوزیت رنگ لثه ، به منظور پوشش عیوب ناشی از تحلیل لثه و تخریب دندان میباشد.

کامپوزیت رنگ لثه در مواردی که امکان پیوند لثه وجود ندارد و در مواردی که دندان بلند و نازیبا باشد به کار میرود.

کامپوزیت ماده ای از جنس پلاستیک یا اکریل است که به صورت خمیری میباشد.

کامپوزیت هم می‌تواند جنبه زیبایی، جهت طرح لبخند داشته باشد و هم می تواند جنبه درمانی داشته باشد. در واقع پوسیدگی‌ها را خالی کرده و با کامپوزیت جایگزین می کنیم.

کامپوزیت رنگ لثه می تواند هم در نواحی خلفی و هم در نواحی قدامی جایگزین بافت از دست رفته شود.

کامپوزیت سفید دندان

دندان ها گاهی در اثر پوسیدگی و یا در اثر ضربه دچار تخریب شده و دندانهای قدامی دچار لب پریدگی میشود یا کسانی که دارای دیاستم و یا فضای باز دندان هستند، که این فضای باز دندانی در نواحی قدامی زیبایی را کاهش میدهد.

امروزه کامپوزیت جدیدی به نام کامپوزیت ونیر وجود دارد که کاربرد زیبایی دارد و اکثرا برای دندان های جلویی مورد استفاده قرار میگیرد و در تغییر زیبایی افراد تاثیر بسزایی دارد. در کامپوزیت هیچ نیازی به تراش دندان نیست و باعث عدم آسیب به دندان میشود. البته باید در نظر داشت که در حین ترمیم، کامپوزیت باعث تهاجم به بافت لثه نشود زیرا باعث التهاب یا آسیب به لثه و یا تحلیل آن خواهد شد.

کامپوزیت از ترکیب ذرات فیلر به وجود می آید که دارای مقاومت بالایی میباشد.

کامپوزیت ونیر از ترکیب ماده خمیری رنگ به وجود می آید که با امواج نوری و با طول موج نوری خاص سفت می شود و ظاهری زیبا به فرد میبخشد.

نسل های جدید کامپوزیت دارای تخلخل کمتر بوده و به دنبال آن بهتر پالیش می‌شوند که در نتیجه هم باعث افزایش طول عمر کامپوزیت و هم باعث درخشانی و زیبایی دندان میشود.

ترمیم کامپوزیت رنگ لثه چیست:

گاهی شاهد این هستیم که شخص به دلایل مختلف دچار تحلیل لثه شده است و ترمیم این نواحی به حالت روتین و ترمیم به رنگ سفید باعث ناموزونی و نامرتبی فرم لثه می‌شود.

البته به این افراد توصیه می شود قبل از اقدام به ترمیم رنگ لثه، با یک متخصص لثه یا متخصص پریو مشورت نمایند تا هم از لحاظ وضعیت بیماری لثه بررسی شوند و هم از لحاظ احتمال و امکان پیوند لثه توسط متخصص پریو یا لثه مورد بررسی قرار بگیرند.

 

ولی به طور کلی هدف از ترمیم کامپوزیت صورتی رنگ، پوشش نقایص موجود در رنگ و تحلیل لثه می باشد زیرا در صورت ترمیم به حالت سفید، باعث دراز به نظر رسیدن دندان ها میشود.

گاهی این ترمیم باعث نامنظم به نظر رسیدن فرم لثه می شود و انجام ترمیم سفید که جهت زیبایی میباشد نتیجه عکس داده و باعث ناهماهنگی لثه میشود.

در این موارد سعی میشود که به کمک کامپوزیت رنگ لثه ایجاد یک هماهنگی در فرم لثه دو دندان کامپوزیت شده شود که باعث ایجاد هارمونی زیبایی شود.

مکانیسم درمان و ترمیم این ماده صورتی همرنگ لثه مانند ترمیم کامپوزیت سفید رنگ میباشد و در واقع جنس آن از ماده خمیری مانند به صورت رزین بوده که دارای فیلر است و این ترمیم با متوسط طول موج نوری مخصوص، سفت میشود.

کامپوزیت رنگ لثه مناسب چه کسانی نمیباشد

در مواقعی نباید از کامپوزیت استفاده گردد که فرد دارای بهداشت ضعیف و یا دندان قروچه میباشد.

همچنین مشکل اسکلتال فکی یا  نامرتبی شدید دندانی، باعث تماس پیش رس به کامپوزیت شده و خطر شکستن کامپوزیت را افرایش میدهد.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت بهتره یا روکش؟!

یکی از سوالات متداول کاربران این است که ایمپلنت بهتره یا روکش؟ افرادی که قصد دارند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند

ایمپلنت فرانسوی، کیفیت ایمپلنت فرانسوی

ایمپلنت فرانسوی چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با توجه به کاربرد بسیار ایمپلنت، کشورهای مختلفی ایمپلنت را تولید می