لبخند زیبا

لبخند زیبا

قبل از هر چیزی بیایید در مورد قدرت و اهمیت یک لبخند زیبا صحبت کنیم; لبخند جزء ابتدایی ترین عواملی است که ما توسط آن با اطرافیان ارتباط برقرار میکنیم. اهمیت یک لبخند زیبا در قبل از صحبت کردن با افراد نهفته است، زمانی که ما سعی میکنیم قبل از سلام، ارتباطی گرم با اطرافیان برقرار کنیم.

قدرت یک لبخند زیبا

لبخند یکی از بهترین حالات صورت شناخته شده است. در واقع با انتقال پیام مثبت به همه اطرافیان ، قدرت زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. بلافاصله باعث می شود شما گرم، صمیمی و نزدیک به نظر برسید.

چیزی که اکثر مردم متوجه آن نیستند این است که داشتن افکار منفی هنگام لبخند زدن بسیار دشوار است. اصولاً لبخند به شما امکان می دهد با افراد اطراف در سطح مثبت ارتباط برقرار کنید. اگر دقت کرده باشید در عکس هایی قدیمی افراد کمتر لبخند میزدند، اما لبخند زدن در عکس یکی از دستاورد های جامعه مدرن میباشد که تلاش دارد ثبت خاطره ای بینظیر و پر انرژی انجام دهد.

لبخند زدن در واقع یک بازتاب است، کاری که ما اغلب بدون اینکه حتی به آن فکر کنیم انجام می دهیم. هیچ چیزی کاملاً مانند لبخند زیبا پیام لذت بزرگ را نمی فرستد.زیبایی لبخند عمدتا به دو مسئله لثه و دندان های بستگی دارد و در ادامه این مقاله سعی شده که انواع ترمیم ایرادات این دو مسئله را برای شما فراهم کنیم.

 

دندانپزشکی زیبایی امروز

با توجه مطالب ذکر شده در مورد اهمیت لبخند که باعث ایجاد پیوندی عمیق بین افراد میشود، دندانپزشکی زیبایی در چند سال اخیر تلاش کرده که با ترمیم کمی و کیفی نقص های دندان، لبخندی زیبایی به افراد و در نتیجه جامعه تحویل دهد.

دندانپزشکی دکتر شهرام اسعدی نیز از این قائده مستثی نبوده و سعی کرده با ارائه مدرن ترین دستگاه ها و روش ها بهترین درمان ممکن را برای انواع نقص های دندانی ارائه دهد.

حال یکی از مهم ترین بخش دندانپزشکی زیبایی، تشخیص نقص زیبایی لبخند و انتخاب بهترین روش درمانی با توجه به شرایط بیمار میشود. البته که این مسئله نیازمند بررسی دقیق تر بیمار میباشد. اما در ادامه سعی شده که با ارائه پاره ای از مشکلات دندانی بیماران، شما را با راه حل و انواع نقص دندانی که باعث از دست رفتن زیبایی لبخند میشود آشنا کنیم.

در بخش بعدی به صورت کلی به زیبایی لبخند خواهیم پرداخت و در بخش های بعدی هر کدام از این موارد را بررسی خواهیم.

تاثیر داروها در موفقیت کاشت ایمپلنت

زیبایی لبخند به طور خلاصه

معمولا کار زیبایی دندان را طراحی لبخند هم می گویند چرا که معمولا کار زیبایی وابسته به نواحی مشخص شدن دندان حین لبخند می باشد و معمولا بین ۸ تا ۱۰ دندان را در بر می گیرد و باید دندان را از لحاظ ارتفاع و پهنا و طوق دندان و رنگ دندان و نحوه قرار گرفتن آن در فک و نحوه چیدمان آن با دندان های مجاور را در نظر داشت و در صورت داشتن هرگونه پوسیدگی باید ابتدا پوسیدگی دندان ها را برطرف کرد و در صورت نیاز ، جرم گیری و پالیش کردن دندان را در نظر گرفت . بیمارانی که دارای بهداشت مناسب نمی باشند گزینه مناسبی برای طراحی لبخند نمی باشند . دندان قروچه هم در این مسأله حائز اهمیت است چرا که با عمل دندان قروچه درمان زیبایی با مشکل مواجه می شود و خطر آسیب به کار زیبایی ما وجود دارد و در صورت داشتن دندان قروچه یا براکسیسم ابتدا با مواد خاص قالبگیری شده ای به نام night gard طی چند ماه مشکل بیمار مرتفع گردد.

بعد از بهبود این حالت می توان درمان زیبایی دندان را شروع کرد . جهت بهبود نمای ظاهری و در هم ریختگی دندان درمان اول و گزینه مناسب ارتودنسی می باشد که باعث ردیف شدن دندان ها می شود و در پروسه زمانی ۱/۵ تا ۲ سال درمان ارتودنسی زمان لازم دارد و در صورت مشکلات فکی درمان های جانبی فک هم نیاز است . در واقع درمان ترکیبی فک و صورت و ارتودنسی انجام می گردد . ولی اگر مشکل ناشی از ناهنجاری های دندان و رنگ دندان باشد می توان درمان کامپوزیت وینیر یا لامینت وینیر را اجرا نمود که تصمیم به انجام هر کدام از موارد ذکر شده را باید با علم به عوارض و مزایا درمانی مد نظر داشت .

 

در درمان کامپوزیت ونیر از مزایای آن درمان سریع یک جلسه ای و هزینه مقرون به صرفه و عدم نیاز به تزریق بیحسی و عدم نیاز به تراش دندان را ذکر کرد ولی در مواردی که بیمار دارای دندان قروچه باشد و یا بسیار طبیعی بودن دندان مد نظر باشد گزینه مناسب تر لامینت می باشد . ضمنا از عیوب کامپوزیت وینیر تغییر رنگ در دراز مدت است که البته رژیم غذایی در سرعت تغییر رنگ آن دخیل است و مصرف سیگار و غذاهای رنگ دار مثل گوجه فرنگی ، توت فرنگی و حاوی زرد چوبه و زعفران و همچنین قهوه و چای هم در سرعت تغییر رنگ آن موثر است .

ریسک شکستن کامپوزیت وینیر نسبت به لامینت بیشتر است . از مزایای لامینت وینیر می توان طبیعی تر بودن نمای آن و مستحکم تر بودن به ضربه و طول عمر بیشتر آن را ذکر نمود که البته هزینه آن بیشتر از کامپوزیت می باشد .

در صورتی که گاها فقط کمی روشن شدن دندان مد نظر بیمار باشد می توان درمان بلیچینگ ( bleaching ) را به بیماران توصیه کرد و در این روش هزینه پایین و درمان در زمان کوتاه و قابل اجراست و دندان ۲ تا ۳ درجه روشن تر می شود ولی از عیوب آن طول عمر آن می باشد که البته رژیم غذایی در برگشت رنگ دندان موثر است .

لمینت دندان برای زیبایی لبخند

بعضی از افراد به خاطر داشتن دندان های بد شکل یا بد رنگ از این نعمت لبخند زیبا محرومند، اینجاست که متخصص زیبایی با معجزه ای به نام لمینت دندان (ونیر) لبخند و زیبایی را به صورت افراد باز می گرداند.

اگر دندان ما دچار لب پریدگی یا ایرادات جزئی ظاهری باشد و هچنین از رنگی زرد برخوردار باشد، یکی از بهترین راه حل های موجود لمینت دندان میباشد.

عوارض لمینت دندان

چه کسانی مناسب لمینت دندان هستند؟

چه کسانی میتوانند از درمان لمینت‌ دندان استفاده کنند و چه کسانی نمی توانند از درمان لمینت دندان استفاده کند؟

  • لمینت دندان برای اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان های قدامی کاربرد دارد و نکته بسیار مهم این است که دهان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی لبخند در حد مینای دندان ختم شده باشد.
  •   مسئله مهم دیگر اکلوژن بیمار است ، وجود عادات دهانی مانند دندان قروچه کنترااندیکاسیون درمان لمینت به حساب می آید. در زمان دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی را به دندان های خود و لمینت دندان وارد می کند که در طی زمان منجر به شکستن لمینت دندان میشود.
  • افرادی که کاندید دریافت ایمپلنت دندان هستند ابتدا باید ایمپلنت دندان خود را قرار دهند و سپس حدود ۲ تا ۴ ماه بعد و در زمان تحویل روکش ایمپلنت خود برای انجام قالب گیری لمینت دندان مراجعه نمایند.
  • ضمنا در افرادی که بلیچینگ در آن ها موثر و موفقیت آمیز نبوده است به آن ها لمینت ( لامینت ) توصیه می شود.
  • افرادی که دارای دندان قروچه شدید و یا تخریب حجم بالایی از پوسیدگی یا تخریب دندانی هستند، روکش به جای لمینت ( لامینت ) توصیه می شود.

ایمپلنت دندان

افرادی که دندان های خود را از دست داده اند و یا دچار پوسیدگی های عمیق دندانی میباشند، قطعا یکی از بهترین روش جایگزینی دندان های آنها ایمپلنت دندان میباشد که هم میتواند زیبایی لبخند و هم کاربرد یک دندانی طبیعی را به آنها برگرداند.

ایمپلنت دندان، آلیاژی است از جنس تیتانیوم که سازگاری با استخوان فک را دارد و در واقع جایگزینی برای ریشه های دندانی می باشد، که قابلیت بازسازی دندان ها در فک را دارا هستند. این روش توانایی بازسازی یک یا چند دندان یا بازسازی کل فک را دارد که برخلاف روکش یا دندان مصنوعی، ایمپلنت دندان جلوی تخریب استخوان فک را نیز می گیرد.

ترمیم زیبایی با ایمپلنت

همچنین ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های درمانی برای جلوگیری از عوارض فوری بی دندانی شامل اختلال در غذا خوردن ، تاثیر در زیبایی و اختلال در تکلم و آثار روحی روانی آن میباشد.
عوارض تاخیر و تعلل در این امر شامل تحلیل لثه و استخوان، گودی در عضلات صورت ، فشار بر مفاصل گیجگاهی و رشد ناهنجار عضله زبان می باشد.

جرم گیری دندان جهت زیبایی

جرم گیری دندان یک روش بهداشتی جهت حذف جرم دندان است و قبل از هر چیز بهتر است در مورد جرم و نحوه تشکیل جرم صحبت کنیم .

جرم ، ناشی از سخت و سفت شدن پلاک دندان می باشد . پلاک دندان در واقع مجموعه ای از مواد پروتئینی بزاق و باکتری ها و باقیمانده مواد غذایی است که بعد از غذا خوردن شکل می گیرد و بعد از مصرف غذا بهتر است با نخ دندان و مسواک از تشکیل پلاک جلوگیری کنیم چرا که باعث التهاب لثه می شود و به مرور زمان با سخت شدن پلاک مبدل به جرم می شود که مرکزی برای تجمع باکتری و آسیب به لثه و دندان و استخوان زیر لثه می باشد . بهداشت ضعیف و مصرف سیگار در تسریع تشکیل جرم موثر می باشد .

در مراحل اولیه بهداشت ضعیف شاهد بروز التهاب لثه یا ژنژویت هستیم و به مرور زمان با پیشرفت بیماری تبدیل به بیماری پریودنتیست می شود که می تواند مناطق عمیق تر لثه و حتی استخوان را درگیر نماید و در مرحله پیشرفته باعث تخریب بیشتر استخوان اطراف دندان شود که باعث لق شدن دندان می شود و حتی گاها باعث از دست رفتن دندان هم می شود.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان

سفید کردن دندان با لیزر یا بلیچینگ دندان ( bleaching ) در واقع درمانی است برای بر طرف کردن تیرگی ها و رنگدانه هایی که به مرور زمان در اثر مواد حاوی رنگدانه مانند قهوه ، چای ، نوشابه و غذاهای حاوی زردچوبه و زعفران بروز می کندو حتی گاها بعضی از بد رنگی های ژنتیکی را کاهش داده و ظاهر دندان ها را زیباتر می کند و مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیون و پیپ هم باعث تیرگی دندان می شود و معمولا بعد از بلیچینگ ( bleaching ) دندان ها دو یا چند درجه روشن تر می شوند و یکی از مدل های کم آسیب نسبت به روش های دیگر مانند کامپوزیت و لامینت است .

 

هنگام انجام درمان بلیچینگ ماده محافظی جهت جلوگیری از آسیب بر روی لثه قرار می گیرد تا از آسیب پراکسید هیدروژن یا H2O2 جلوگیری شود . در واقع مواد آلی در دندان وجود دارد که حاوی رنگدانه هستند و ماده پراکسید هیدروژن یا H2O2 با اکسیده کردن این مواد آلی باعث بهبود رنگ دندان ها و سفیدتر شدن آنها می شود ولی اثر بدی روی ترمیم ها و لامینت ها ندارد ولی این روش روشن کردن دندان دائمی نبوده و طول عمر کوتاهی دارد که البته سرعت برگشت آن به موارد بهداشتی و به میزان مصرف سیگار یا دخانیات  ویا همچنین به رژیم غذایی هم وابسته است و هر چه میزان مواد غذایی حاوی رنگدانه مانند گوجه فرنگی ، توت فرنگی و مصرف چای ، قهوه و همینطور مصرف غذاهای حاوی ادویه جات مثل زردچوبه و زعفران بیشتر باشد، میزان برگشت پذیری و تغییر رنگ دندان بیشتر خواهد بود ولی کلا بعضی از تغییر رنگ های قهوه ای و خاکستری رنگ و یا نمای رنگ زرد موجود در روی ریشه دندان که دارای تحلیل لثه است را نمی تواند سفید کند .

روکش های زیرکونیا در زیبایی لبخند

در گذشته دندانپزشکان برای ترمیم و اصلاح دندان های خراب و شکسته بیماران بیشتر از روکش های فلزی استفاده می کردند که یک نمونه از پرکاربردترین و بهترین نوع روکش های دندانی فلزی، روکش هایی از جنس طلا بودند. این روکش ها علی رغم برخورداری از دوام بالا امروزه چندان مورد توجه مردم قرار نمی گیرد، چرا که رنگ فلزی آن باعث می شود که دندان ها حالت طبیعی خود را از دست بدهند. از این رو امروزه روکش های غیر فلزی بیشتر از روکش های فلزی مورد استقبال قرار گرفته اند که یک نمونه از بهترین نوع روکش های غیر فلزی، روکش زیرکونیا دندان می باشد. این نوع روکش از آلیاژِ به رنگ سفید ساخته شده است که این امر سبب می شود، زیبایی طبیعی دندان ها حفظ شود.

بیماری لثه و لبخند نازیبا

از عواملی که باعث نامرتبی سطح لثه می‌شود، بیماریهای لثه می باشد چرا که بیماری لثه در دراز مدت باعث التهاب لثه می شود و این التهاب از عوامل اصلی خونریزی لثه می باشد. و به مرور زمان لثه از حالت نرمال خود که به صورت صورتی رنگ است به سمت قرمز و ارغوانی تغییر رنگ خواهد داد که علاوه بر نشانه ای دال بر بیماری لثه، نمای نازیبایی هم ایجاد خواهد کرد. در نتیجه شاهد بوی بد دهان و نازیبایی خواهیم بود که در صورت عدم درمان بیماری، به مرور زمان لثه ها دچار تورم یا تحلیل می شود به دنبال آن شاهد تخریب استخوان حمایت کننده دندان خواهیم بود که به مرور زمان لقی دندان بروز پیدا می‌کند، و این سیکل معیوب بیشتر خواهد شد.

عمل پیوند لثه برای تحلیل لثه

این عوامل دراز مدت در صورت عدم پیگیری و درمان، شاهد از دست رفتن دندان خواهیم بود که این تحلیل باعث گسترش در نواحی مختلف فکی و دندانی می شود و درمان بیمار پیچیده تر و سخت تر خواهد شد و در صورت مراجعه به موقع بیمار به متخصص لثه، طی جراحی لثه و انجام فلپ، در واقع متخصص لثه با کنار زدن لثه و همچنین جرم گیری زیر لثه عامل اصلی التهاب را حذف می کند و بعد از درمان شاهد کاهش و یا بهبود کامل لقی دندان خواهیم بود. همچنین التهاب لثه از بین خواهد رفت و به دنبال آن شاهد قطع بوی بد دهان و از بین رفتن خونریزی لثه خواهیم بود و با بهبود و از بین رفتن التهاب لثه، به مرور زمان لثه از حالت ارغوانی یا قرمز به حالت صورتی برمیگردد. البته نکته‌ای که حائز اهمیت است این می باشد که این افراد گاهاً علاوه بر داشتن بهداشت ضعیف زمینه ارثی هم ممکن است داشته باشند که خود این امر اهمیت بالایی برای رعایت بهداشت را در این بیماران خاطرنشان می کند.

عمل پیوند لثه برای لبخند زیبا

لثه مسئولیت پوشش بافت استخوانی و پوشش دندان تا طوق دندان را دارد. و در صورت تحلیل لثه و عریان شدن ریشه دندان نیاز به پیوند لثه، ضروری می گردد.
در واقع پیوند لثه روند تحلیل لثه ها را متوقف می کند و دلایل مختلفی از قبیل بهداشت ضعیف و بیماری های لثه ، روش نادرست مسواک زدن و… باعث تحلیل لثه می شود.

درمان سیاهی لثه

تیرگی و سیاهی لثه از جمله مسائلی است که بیماران از آن شکایت دارند و این تیرگی سیاهی لثه بیشتر موارد طبیعی بوده و نیاز به درمان خاصی ندارد. مگر آن که به خاطر بهبود زیبایی لبخند، درمان انجام گردد.لثه در واقع قسمتی از مخاط دهان است که زوائد استخوان و اطراف طوق دندان را پوشش میدهد و مانند پوست بدن می تواند دچار تیرگی و سیاهی شود، این تیرگی می‌تواند هم منشاء داخلی داشته باشد و هم منشاء خارجی.

درمان سیاهی لثه لبخند زیبا

چه درمان هایی جهت تیرگی و سیاهی لثه وجود دارد؟

درمان های مختلفی از قبیل پیوند لثه و بهره گیری از الکتروسرجری، کرایوتراپی و فرز الاس و لیزر وجود دارد که اکثر نحوه درمان های فوق معمولاً تهاجمی بوده و همراه با درد و احتمال خونریزی می باشد. و در این موارد لیزر پیشنهاد می شود، لیزر می تواند به کاهش عفونت و آلودگی و کاهش درد و کاهش مصرف دارو به بیمار کمک کند و نتیجه درمان در مدت زمان کوتاه تری نیز به دست آید.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت بهتره یا روکش؟!

یکی از سوالات متداول کاربران این است که ایمپلنت بهتره یا روکش؟ افرادی که قصد دارند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند

ایمپلنت فرانسوی، کیفیت ایمپلنت فرانسوی

ایمپلنت فرانسوی چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با توجه به کاربرد بسیار ایمپلنت، کشورهای مختلفی ایمپلنت را تولید می