کامپوزیت دندان کج چگونه است؟

کامپوزیت دندان کج، مراحل کامپوزیت دندان کج

کامپوزیت دندان کج یک روش مناسب برای اصلاح فرم دندان های نامرتب است. دندان ها به شکل مؤثری زیبایی افراد را تحت تأثیر قرار می دهند. از این رو داشتن دندان های مرتب و زیبا می تواند به شکل قابل توجهی شما را جذاب تر نشان دهد. با توجه به اهمیت این مسأله، روش های مختلفی در حوزه دندانپزشکی برای زیباسازی دندان ها به وجود آمده اند.

کامپوزیت یکی از رایج ترین روش های اصلاح فرم دندان ها است. این روش معمولاً برای جایگذاری دندان های از دست رفته، ترمیم شکستگی، پوسیدگی و رفع ترک و تغییر رنگ دندان استفاده می شود. اصلاح شکل دندان های کج نیز از دیگر کاربرد های این روش است. برای آشنایی بیشتر با مراحل کامپوزیت دندان کج با ما همراه باشید.

ما در این مقاله سرفصل ها و موضوعات زیر را بررسی می کنیم:

  • آیا دندان های کج را می شود کامپوزیت کرد؟
  • مراحل کامپوزیت دندان کج
  • آیا صاف کردن دندان های کج ضروری است؟

با ما در بررسی موضوعات بالا و آشنایی بیشتر با نکات مهم درباره کامپوزیت دندان کج، همراه باشید.

آیا دندان های کج را می شود کامپوزیت کرد؟

برای پاسخ به این سؤال پاسخ قطعی وجود ندارد. زیرا امکان کامپوزیت دندان کج وجود دارد اما نه برای همه موارد. قبل از توضیح درباره اینکه در چه صورت امکان کامپوزیت دندان های کج وجود دارد باید بدانید که به طور کلی کامپوزیت روش ایده آلی برای اصلاح فرم دندان های کج نیست. تا زمانی که امکان ارتودنسی وجود دارد؛ کامپوزیت برای رفع کجی دندان ها توصیه نمی شود. زیرا با انجام ارتودنسی دندان ها برای همیشه صاف می شوند.

این درحالی است که در روش کامپوزیتیا لمینت، دندان کج تراشیده شده و سپس با روکش پوشانده می شود. به این ترتیب در صورت بروز هرگونه مشکل نمی توان به راحتی روکش ها را حذف کرد. گذشته از تمام این موارد، کامپوزیت دندان کج فقط در بعضی موارد خاص قادر به رفع مشکل است. این روش به طور کلی فقط برایدندان های جلویی آن هم در صورت خفیف بودن کجی دندان کاربرد دارد. به این ترتیب نمی توان برای دندان های عقبی از این روش استفاده کرد.

کامپوزیت دندان کج، مراحل کامپوزیت دندان کج

مراحل کامپوزیت دندان کج

به طور کلی مراحل کامپوزیت دندان کج با توجه به شرایط هر فرد ممکن است متفاوت باشد اما به طور کلی مراحل این فرایند به شرح زیر است.

معاینه دندان ها

قبل از هر اقدامی لازم است دندان ها توسط دندانپزشک معاینه شود. در این مرحله مشخص خواهد شد که آیا مشکل کجی دندان با استفاده از کامپوزیت قابل حل شدن است یا خیر. همانطور که اشاره شد، کامپوزیت دندان کج فقط برای دندان های جلویی و در صورت خفیف بودن درصد کجی مناسب است. پس از آن، با درنظر گرفتن رنگ دندان های فرد، مواد کامپوزیت انتخاب می شود.

گذاشتن مواد کامپوزیت

در دومین قدم از مراحل کامپوزیت دندان کج، مواد کامپوزیت روی دندان های مورد نظر گذاشته می شود. اقدام بعدی خشک کردن مواد کامپوزیت با استفاده از یک نور خاص است.

فرم دهی دندان های کجی

در این مرحله دندانپزشک با استفاده از مواد کامپوزیت فرم مورد نظر را به دندان های کج می دهد. از آنجایی که مواد کامپوزیت با توجه به رنگ دندان انتخاب شده است، دندان اصلاح شده کاملاً طبیعی به نظر می رسد.

مزایای کامپوزیت کردن دندان کج

کامپوزیت دندان کج گرچه بهترین روش برای درمان مشکل کجی دندان ها نیست اما از مزایا و ویژگی های مثبتی برخوردار است.

  • انجام فرایند بدون نیاز به بی حسی
  • قیمت کمتر نسبت به سایر روش های ترمیمی
  • امکان انجام آن در یک جلسه
  • امکان تنظیم رنگ مواد کامپوزیت برای هماهنگی با دندان ها
  • امکان ترمیم در صورت شکستگی یا لپ پر شدن

آیا صاف کردن دندان های کج ضروری است؟

دندان ها در حالت بی نقص، به صورت صاف در کنار یکدیگر قرار می گیرند. این حالت بهترین حالت است؛ زیرا دندان ها در این فرم کمتر در معرض پوسیدگی و سایر مشکلات دهان و دندان قرار می گیرند. در نتیجه اگر دندان ها دچار مشکلاتی مانند تراکم، نامرتبی و کجی شدید هستند باید اصلاح فرم شوند.

عدم کامپوزیت دندان کج و درمان این مشکل می تواند پیامد های جدی برای سلامت دهان و دندان داشته باشد.

ابتدا، این موضوع می تواند منجر به تشدید پوسیدگی دندان ها شود؛ زیرا کجی دندان باعث می شود دسترسی به برخی نقاط دندان ها برای تمیز کردن دشوارتر شود. این باعث تجمع باکتری ها و پلاک در اطراف دندان ها می شود که خطر پوسیدگی و تخریب ساختار دندان را افزایش می دهد. همچنین، مشکلات ایجاد شده بر اثر کجی دندان، معمولاً باعث می شود بیماری های لثه و پریودنتال به وجود بیایند.

کامپوزیت دندان کج، مراحل کامپوزیت دندان کج

این بیماری ها می توانند منجر به از دست رفتن بافت لثه و حتی از دست رفتن دندان ها شوند. بنابراین، برای پیشگیری از ایجاد این مشکلات، اصلاح مشکل کجی دندان ها ضروری است.

سخن پایانی

دندان ها به طور کلی در معرض آسیب های مختلفی قرار دارند و مشکلاتی مانند کجی دندان می تواند احتمال آسیب را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. از این رو، ضروری است که در اولین فرصت به منظور رفع این مشکل اقدام شود. برای اصلاح کجی دندان، روش های مختلفی از جمله کامپوزیت دندان کج وجود دارد، اما هر یک از این روش ها برای اصلاح شکل خاصی از کجی دندان مناسب است.

بنابراین، بهتر است برای انتخاب بهترین روش، از یک دندانپزشک حرفه ای و با تجربه مشورت بگیرید. تشخیص غلط می تواند منجر به هدر رفتن پول و عدم دستیابی به نتایج مطلوب شود. دریافت مشاوره از یک دندانپزشک متخصص و با تجربه مانند دکتر شهرام اسعدی، علاوه بر دستیابی به نتایج مطلوب، می تواند احتمال ایجاد عوارض و مشکلات مختلف را کاهش دهد.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت بهتره یا روکش؟!

یکی از سوالات متداول کاربران این است که ایمپلنت بهتره یا روکش؟ افرادی که قصد دارند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند

ایمپلنت فرانسوی، کیفیت ایمپلنت فرانسوی

ایمپلنت فرانسوی چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با توجه به کاربرد بسیار ایمپلنت، کشورهای مختلفی ایمپلنت را تولید می