عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان  معمولا زیبایی طرح لبخند هالیوودی جزء مسائل جذابی است که خیلی از بیماران به دنبال آن هستند. در واقع داشتن لبخند زیبا آرزوی خیلی از افراد است.

یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی برای حصول این امرلمینت می باشد که خود این متد دارای محاسن و معایبی است که قبل از اقدام به آن باید بیماران به آن توجه داشته باشند و قبل از شروع درمان از طرح درمان و روش آن و مراحل درمانی تا حدی آشنایی پیدا کنند، تا در انتخاب روش خود دچار مشکل نشوند . لمینت دندان چیست ؟ را قبل از این مقاله حتما بخوانید.

ویژگیهای لمینت دندان

 1. یکی از مزایای لمینت، ضخامت کمتر آن است که مقدار کمی از دندان تراش می خورد ( نسبت به روکش ) و در واقع فقط قسمت قدامی آن تراش می خورد .
 2.  پروسه درمان آن حدود ۲ هفته می باشد و طی این دوره دارای ونیر موقت می باشند .
 3. لمینت دارای استحکام و سختی بیشتری نسبت به کامپوزیت می باشد .
 4. لمینت دارای انعکاس رنگ طبیعی و مشابه دندان طبیعی دارد .
 5. لمینت نواحی کدر و تغییر رنگ یافته و دارای لکه های تیره را پوشش می دهد .
 6. لمینت لب پریدگی و شکستگی و ترک های سطح مینا را پوشش می دهد .
 7. لمینت دیاستم ها و فضاهای باز بین دندان ها را پوشش می دهد .
 8. از محاسن لمینت عدم تغییر رنگ و عدم نیاز به پولیش کردن دندان است که در واقع به نسبت کامپوزیت مراجعات به دندانپزشکی کمتر است .

عوارض لمینت دندان

 

معایب و عوارض لمینت دندان

ولی نکاتی در مورد عوارض لمینت دندان در حال و یا عوارض لمینت دندان در آینده، بخصوص قبل از تصمیم گیری برای این روش در نظر داشت :

 •  در لمینت مقدار کمی از دندان در حد ۰/۳ تا ۰/۵ میلیمتر از سطح قدامی دندان تراش می خورد در واقع درمان غیر قابل برگشت پذیری می باشد و به حالت اولیه قابل بازگشت نمی باشد .
 •  در لمینت مراحل لابراتواری وجود دارد و دارای حساسیت و دقت بالایی می باشد و حدود ۲ تا ۳ هفته جهت پایان کار و تحویل لامینت زمان نیاز است و این بر خلاف مدل کامپوزیتی است که همان جلسه قابل دسترسی است .
 • در مدل لمینت به دلیل پروسه های پیچیده و چسب های مخصوص و مراحل لابراتواری خاصی که دارد، هزینه بالا میباشد که قطعا از مدل نسبت به مدل کامپوزیت تفاوت هزینه قابل توجه ای دارد .
 •  برای حصول زیبایی لبخند باید طرح درمان تا خط لبخند باشد که حدود ۸ تا ۱۰ دندان در هر فک می باشد و اگر بیمار فقط مثلا تمایل به انجام ۲ یا ۴ دندان باشد از لحاظ زیبایی شناختی فاقد تقارن و زیبایی مورد نظر می شود .
 •  در درمان لمینت مقدار کمی تزریق بیحسی گاهی مورد نیاز است .
 •  به علت تراش کم دندان، ممکن است که مدت کوتاهی دندان بیمار به آب گرم و سرد حساس باشد که البته بعد از طی زمان کوتاهی این مسأله حساسیت به سرما و گرما از بین می رود .

عمر لمینت دندان

 • بهداشت دهان و دندان اهمیت خاصی پیدا می کند و بیمار علاوه بر مسواک منظم روزانه باید از نخ دندان هم استفاده نماید .
 •  در صورت عدم رعایت بهداشت منظم احتمال بروز التهاب و تورم لثه در بیماران وجود خواهد داشت .
 •  در مصرف رژیم غذایی خود باید دقت بیشتری کند از مصرف تخمه و شکستن آجیل و جویدن مواد غذایی سفت مانند گاز زدن هویج و بلال پرهیز نماید زیرا خطر شکستن لمینت وجود خواهد داشت .
 •  در صورت بروز شکستگی و لب پریدگی سطح لمینت، باید لمینت کاملا تعویض گردد و این بر خلاف کامپوزیت می باشد که قابل ترمیم است و امکان ترمیم لمینت وجود ندارد .
 •  بیمار باید با توجه به مشورت دندانپزشک در نمای ظاهری و رنگ دندان دقت زیادی کند  زیرا بعد از چسباندن لمینت امکان تغییر رنگ در آن وجود ندارد، همچنین امکان تغییر نمای ظاهری و شکل آن نیز وجود ندارد .
 •  محدود کردن رژیم غذایی حاوی قهوه و نوشابه و چای باید در نظر گرفته شود زیرا این رنگ دانه ها بر روی دندان های طبیعی تاثیر گذاشته و تا حدی باعث تغییر رنگ در دندان های طبیعی می شود. در صورتی که بر روی دندان های دارای لمینت تقریبا بی اثر بوده و همین امر باعث اختلاف رنگ بین دندان طبیعی و دندان دارای لمینت می شود که البته با انجام پالیش مشکل بر طرف می گردد .
 •  از استفاده سیگار و دخانیات به شدت جلوگیری شود زیرا باعث بروز رنگ دانه و یا تیرگی بر سطح دندان می شود .
 •  اگر شاهد هرگونه تورم و التهاب لثه شدید حتما به متخصص لثه برای بررسی و رفع این مشکل مراجعه نمایید .
 •  در صورت مشاهده هرگونه ترک و شکستگی یا بریدگی سطح آن حتما مسأله را با دندانپزشک خود در میان گذاشته تا در مورد برطرف کردن آن اقدام گردد .
 • اگر لمینت بصورت سالم و کامل از سطح دندان جدا شد درمراقبت آن در منزل تلاش کرد و در اسرع وقت آن را به مرکز دندانپزشکی خود تحویل دهید .

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت بهتره یا روکش؟!

یکی از سوالات متداول کاربران این است که ایمپلنت بهتره یا روکش؟ افرادی که قصد دارند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند

ایمپلنت فرانسوی، کیفیت ایمپلنت فرانسوی

ایمپلنت فرانسوی چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با توجه به کاربرد بسیار ایمپلنت، کشورهای مختلفی ایمپلنت را تولید می