عصب کشی دندان با لیزر

عصب کشی دندان با لیزر

عصب کشی دندان با لیزر را اگر بخواهیم توضیح دهیم ابتدا باید توضیحاتی در مورد ساختمان دندان بدهیم.

دندان از دو قسمت تاج و ریشه تشکیل شده است که تاج دارای لایه مینا، عاج و پالپ است که عصب تاج در آن قرار گرفته است و ریشه نیز از سمنتوم و عاج و کانال عصبی تشکیل شده است.

دلایل متفاوتی باعث نیاز به درمان ریشه یا عصب کشی در دندان میشوند که سه دلیل عمده آن عبارتند از:

 1. پوسیدگی عمیق دندان
 2. ضربه خوردن به دندان
 3. شکستن دندان

پوسیدگی دندان و احتمال عفونت و آبسه

در صورت وجود پوسیدگی عمیق و درد شدید و همچنین درد و حساسیت به سرما و گرماف در صورتی که مدتی بعد از تحریک، درد و حساسیت باقی بماند، احتمال تورم و آبسه دندان که در واقع احتمالاً نشانه عفونت در ریشه می باشد افزایش میابد.

لازم به ذکر است گاهی ممکن است دندان به عصب رسیده باشد ولی درد و حساسیت خاصی را بیمار احساس نمی‌کند.

در صورت عدم درمان دندان و عدم عصب کشی، احتمال آسیب به استخوان و ایجاد کیست وجود دارد و درمان و نجات دندان را سخت تر خواهد کرد.

همچنین در صورت عدم درمان دندان هایی که به علت پوسیدگی به عصب رسیده اند، ممکن است منجر به شکستن دندان و حتی منجر به کشیدن آن شود.

در این مواقع دندان باید عصب کشی شود تا عفونت موجود درد ریشه تخلیه گردد. و توصیه ما به شما درمان عصب کشی دندان با لیزر میباشد.

عصب کشی دندان

در عصب کشی ابتدا پوسیدگی‌های موجود در دندان را خارج کرده و بعد از خارج کردن عفونت و پوسیدگی از ناحیه پالپ موجود در تاج توسط وسایل خاص، عصب موجود در ریشه را تخلیه می کنیم و سپس با استفاده از مواد خاصی داخل کانال عصب را پر می کنیم، که این امر به جلوگیری از بروز پوسیدگی و عفونت مجدد در ریشه کمک خواهد کرد.

بعد از این عمل  ناحیه تاج دندان بازسازی خواهد شد که این باز سازی به کمک ترمیم یا روکش خواهد بود تا جلوی شکسته شدن و آسیب به دندان گرفته شود.

نحوه عصب کشی دندان با لیزر

تکنولوژی های جدیدی در درمان ریشه و عصب کشی دندان ابداع شده که می تواند باعث بهبود و بهینه شدن روند درمان عصب کشی دندان شود.

از جمله این روش ها به کارگیری لیزر در درمان ریشه می باشد. لیزر در واقع نور تقویت شده و متمرکز شده و تک موج میباشد که دارای تاثیرات مختلف و متنوعی در علم پزشکی است.

در جراحی های چشم و درمان سرطان و فیزیوتراپی و جراحی های مختلف پزشکی کاربرد فراوان دارد. در دندانپزشکی هم لیزر کاربردهای متنوعی دارد، از جمله:

 • در جراحی های داخلی دهان
 • جراحی فرنوم
 • جراحی ژنژیوکتومی
 • جراحی های بیماری های لثه
 • درمان آفت
 • تخلیه آبسه
 • درمان ایمپلنت
 • عصب کشی کاربرد دارد.
 • همچنین لیزر در بهبود بی حسی ناشی از آسیب های عصبی به علت جراحی دندان عقل و کاشت ایمپلنت نیز کاربردیست.

در عصب کشی دندان با لیزر بعد از عصب کشی و خارج کردن پالپ دندان به کمک لیزر، بافت نرم یا لیزر دیود ناحیه ریشه‌های کاملا استریل و ضدعفونی می شود و سپس ریشه با ماده‌ای مخصوص پر می شود.

عصب کشی دندان با لیزر

 

کاربرد لیزر در دندانپزشکی و عصب کشی دندان با لیزر

 • لیزر به علت خاصیت ضد باکتری بودن و ضد درد آن کاربرد وسیع در دندانپزشکی دارد.
 • لیزر دارای تاثیرات مختلفی می باشد از جمله خاصیت ضد درد، ضد باکتری و خاصیت برش بافت لثه دارد، که این عمل بدون خونریزی و عدم نیاز به بخیه صورت میگیرد. چرا که با تبخیر بافت، باعث برش می شود و همزمان باعث انعقاد عروق و جلوگیری از از خونریزی میگردد.
 • از جمله تاثیرات لیزر درمان آسیب هایی می باشد که به عصب وارد شده است و از بی حسی و فلجی صورت جلوگیری به عمل می آورد. آسیب ‌هایی که ناشی از جراحی های دهان از جمله خارج کردن دندان عقل صورت گرفته است.
 • لیزر در ترمیم کردن کاربرد دارد و هم چنین در برداشت پوسیدگی بدون نیاز به بی حسی استفاده فراوارن میشود.
 • لیزر در ترمیم بافت زخمی و تسریع بهبود زخم،
 • در ایمپلنت لیزر تراپی باعث افزایش سرعت جوش خوردن ایمپلنت به فک و جلوگیری از تورم و خونریزی و درد می شود.
 • لیزر در سفید کردن دندان یا بلیچینگ کاربرد وسیعی دارد.
 • در جراحی لثه و برش لثه بدون نیاز به بخیه کاربرد دارد.

عصب کشی دندان با لیزر

این درمانها زمانی دارای اثرات ویژه است که بتواند در بیماران خاص کاربرد داشته باشد و می توان این خبر امید بخش را داد که میتواند در بیماران دیابتی و بیماران قلبی و کودکان و افراد کهنسال کاربرد ویژه داشته باشد.

به علت سرعت عمل در جراحی و عدم نیاز به بی حسی زیاد و عدم نیاز به بخیه و تیغ جراحی، در کودکان بسیار کارآمد است.

ضمناً به علت دارا بودن خاصیت ضد انعقادی در افراد با مشکلات قلبی و مصرف داروهای رقیق کننده خون کاربرد ویژه دارد. همچنین به علت افزایش خونرسانی و افزایش بهبود زخم و کاهش درد، در بیماران دیابتی کاربرد دارد چرا که از مشکل های اصلی این بیماران تاخیر در بهبود زخم می باشد.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

عوارض کامپوزیت دندان، عوارض خطرناک کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

عوارض کامپوزیت دندان به مشکلاتی گفته می شود که در اثر انجام کامپوزیت به وجود می آیند. اگرچه کامپوزیت به عنوان یک روش امن برای

کامپوزیت دندان کج، مراحل کامپوزیت دندان کج

کامپوزیت دندان کج چگونه است؟

کامپوزیت دندان کج یک روش مناسب برای اصلاح فرم دندان های نامرتب است. دندان ها به شکل مؤثری زیبایی افراد را تحت تأثیر قرار می