اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند : لبخند زیبا از موهبت های الهی است و اهمیت لبخند زیبا داشتن هارمونی با اجزاء دیگر صورت می باشد.

هرچه این هارمونی بیشتر باشد لبخند زیباتر و دلنشین تر خواهد شد و باعث اثر گذاری در اعتماد به نفس افراد بوده و علاوه بر تاثیر در زیبایی چهره ، مرتب و تمیز و ردیف بودن دندان ، تاثیر مثبت بر دیدگاه دیگران خواهد داشت. و در تعامل های اجتماعی برای ابراز محبت به دیگران ، لبخند زیبا اثرگذار خواهد بود.

متاسفانه بسیار دیده شده است که گاهی افراد به علت نداشتن این موهبت ، از لبخند زدن امتناع می کنند که این مسأله در واقع در کاهش ارتباط با افراد اثر گذار خواهد بود و همین اصلاح طرح لبخند موجب جوانی و افزایش اعتماد به نفس افراد خواهد شد .

با روش های مختلفی از جمله ارتودنسی ، وینیر کامپوزیت ، لامینت و یا بلیچینگ میسر خواهد بود .

دندان ها ممکن است به علت سایش و پوسیدگی ، نمای خنده لثه ای و یا لکه های روی دندان باعث کاهش زیبایی لبخند شوند و سن افراد را از حالت طبیعی هم بیشتر نشان دهند.

با اصلاح طرح لبخند هم چهره بیمار زیباتر می شود و هم سن بیمار کمتر و جوان تر به نظر خواهد آمد .
اولین مسأله در اصلاح طرح لبخند بررسی وضعیت سلامت لثه و موقعیت و قرار گیری آن نسبت به دندان ها است

همچنین بررسی تقارن و هماهنگی لثه می باشد و در صورت فقدان هر کدام از موارد ذکر شده با مراجعه به متخصص لثه و یا پریودنتیست در رفع این مشکل کوشید .

طی یک دوره زمانی درمان جراحی زیبایی باعث افزایش ارتفاع تاج دندان شده که این مسأله در بیمارانی که دارای تاج سایش یافته هستند ( که در اثر آن طول دندان ها کوتاه شده ) و یا بیمارانی که دچار خنده لثه ای یا gummy smile هستند در بهبود لبخند آنها تاثیر شگرفی خواهد گذاشت .

بعد از درمان لثه در صورت مشکل در تاج دندان ، پروسه درمان زیبایی دندان شروع می شود.

این نازیبایی میتواند ناشی از باز بودن فواصل بین دندان ، پوسیدگی و تیرگی دندان ، نامنظم بودن و یا ردیف نبودن دندان و یا داشتن لکه های دندانی و رنگ نامناسب دندان باشد.

که درمان هایی فراخور شرایط موجود به کار برد مانند ارتودنسی ، سفید کردن دندان یا بلیچینگ ، وینیر کامپوزیت و لامینت باشد .

در درمان ارتودنسی هدف اصلی ردیف کردن و در یک قوس قرار گرفتن دندان ها می باشد و هدف بهبود وضعیت اکلوژن دندان می باشد.

در صورتی که مشکل اسکلتال یا استخوانی هم وجود داشته باشد ممکن است درمان ترکیبی شامل جراحی فک و ارتودنسی مورد نیاز باشد.

گاهی فقط مشکل در حد روشن کردن دندان است و بیمار از مدل قرار گیری دندان خود رضایت دارد که می توان درمان سفید کردن یا بلیچینگ دندان را برای بیمار ارائه داد.

باید توجه داشت که این درمان دائمی نبوده و در طی زمان یک ساله برگشت پذیر می باشد . ولی حسن اصلی آن تهاجمی نبودن و هزینه پایین آن می باشد .

در صورت ناهنجاری دندان یا داشتن فواصل دندان و یا داشتن لکه های تیره روی دندان می توان از طرح درمان لامینت و یا کامپوزیت وینیر استفاده کرد.

در طرح کامپوزیت وینیر درمان سریعتر و حتی ممکن است یک جلسه ای باشد و هزینه بالایی ندارد

و در عین حال تهاجمی نبوده و به تراش دندان و تزریق بی حسی هم نیازی ندارد و می توان تیرگی ها و لب پریدگی ها و فضاهای بین دندان یا دیاستمی را اصلاح کرد ،

ولی از مشکلات آن خطر شکستن کامپوزیت به علت رژیم غذایی سفت و سخت مثل هویج یا شکستن تخمه می باشد و از عیب های دیگر آن تغییر رنگ دندان و کامپوزیت به مرور زمان می باشد که علت آن رژیم غذایی رنگی مانند قهوه ، چای و گوجه فرنگی می باشد.

همچنین استعمال دخانیات هم اثر گذار است ولی میزان و سرعت تغییر رنگ کامپوزیت بستگی به شدت و مصرف موارد ذکر شده دارد .

از موارد دیگر اصلاح طرح لبخند لامینت می باشد که حسن آن زیبایی طبیعی و مشابه دندان است و همچنین استحکام و زیبایی بیشتر آن نسبت به کامپوزیت میباشد

ولی از عیوب آن تراش مختصر دندان و هزینه بالاتر لامینت نسبت به وینیر کامپوزیت می باشد .

در صورت وسعت بالای تخریب دندان و پوسیدگی های عمیق درمان مناسب روکش می باشد که در واقع استحکام آن نسبت به موارد قبلی بیشتر است ولی عیب اصلی آن تراش دور تا دور دندان می باشد .

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

عوارض کامپوزیت دندان، عوارض خطرناک کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

عوارض کامپوزیت دندان به مشکلاتی گفته می شود که در اثر انجام کامپوزیت به وجود می آیند. اگرچه کامپوزیت به عنوان یک روش امن برای

کامپوزیت دندان کج، مراحل کامپوزیت دندان کج

کامپوزیت دندان کج چگونه است؟

کامپوزیت دندان کج یک روش مناسب برای اصلاح فرم دندان های نامرتب است. دندان ها به شکل مؤثری زیبایی افراد را تحت تأثیر قرار می