بلیچینگ یا سفید کردن دندان با لیزر

بلیچینگ یا سفید کردن دندان با لیزر

از انجایی که از اهمیت سلامت دندان و زیبایی لبخند اگاه هستیم، میدانیم که دندان ها چه نقش و اهمیت مهمی در روابطمان دارند. از موارد مهم زیبایی و سلامت دندان، سفید کردن دندان یا در اصطلاح پزشکی عمل بلیچینگ دندان میباشد.

عوامل متعددی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، باعث تغییر رنگ دندان های ما میشود. این موارد هم باعث به خطر افتادن سلامت و کاربرد دندان های ما شده و هم شکل نازیبا و بوی بد دهان را بوجود می اورند.

در ادامه با ما باشید تا با انواع روش بلیچینگ که به دو گونه کلی در کلینیک یا در خانه میباشد شما را اشنا کرده و راه حل های بسیار مهمی را برای حفظ و نگهداری دندان های سفید به شما ارائه کنیم.

مطالعه کنید: لمینت دندان

چرا دندان ها تغییر رنگ پیدا میکنند؟

لایه بیرونی دندان های ما از دو قسمت عاج و مینای دندان تشکیل شده است. مینای دندان که سطحی استخوانی و شکننده دارد به مرور زمان در سطح خود دچار خراشیدگی و شکستگی های میشود که باعث میشود محل مناسبی برای تجمع باکتری یا مواد دیگر شود و از این راه باعث تغییر رنگ دندان ها میشود.

در ادامه چند مواردی که با قرار گرفتن در این لایه ها باعث تغییر رنگ دندان میش.ند را برای شما اورده ایم:

 • غذاها و نوشیدنی های تیره رنگ: مواردی مانند قهوه ، چای ، شراب قرمز ، سس های گوجه فرنگی و غذاهایی که حاوی رنگدانه های هستند، به راحتی به مینای دندان شما می چسبند.
 • دخانیات: سیگار یا سایر دخانیات حاوی مواد شیمیایی بی شماری است. دو مورد از این مواد شیمیایی تار و نیکوتین است. تار به طور طبیعی رنگ تیره داشته و نیکوتین اگرچه شفاف میباشد اما در صورت ترکیب شدن با اکسیژن به رنگ تیره تغییر میکند.
 • دارو: داروهای خاصی مانند تتراسایکلین و داکسی سایکلین.
 • سن:  هر چه پیرتر می شوید ، مینای دندان شما می پوسد. در نهایت ، رنگ زرد عاج دندان شما نمایان تر میشود.
 • وارثت

تفاوت بین سفید کردن و بلیچینگ دندان

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بلیچینگ دندان را هم معنی سفید کردن دندان برای شما توضیح داده باشند، اما این دو معنای نسبتا متفاوتی با یکدیگر دارند.

از سفید کردن برای توصیف روند بازیابی دندانها به رنگ طبیعی استفاده می شود. این امر با از بین بردن لکه های سطحی و شاید لایه های نازکی از مینای دندان های شما محقق می شود. از طرف دیگر ، بلیچینگ به فرایند سفید شدن دندان ها فراتر از رنگ طبیعی آنها گفته می شود. محصولات سفید کننده حاوی عواملی مانند پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید هستند. با وجود تفاوت ، این دو اصطلاح اغلب به جای هم استفاده می شوند.

سفید کردن دندان در منزل

برخی از محصولات نظیر ژل، نوار و قلم هایی در داروخانه ها وجود دارد که شما میتوانید با تهیه و استفاده از آنها، سعی به سفید کردن دندان های خود کنید. اما از انجایی که روند نتیجه گیری از این موارد بسیار سخت و کند بوده، معمولا از روش دیگر که در کلینیک دندان پزشکی استفاده میشود. و این روش برای سفید کنندگی جزئی دندان های استفاده میشود.

 

 • نوارها و ژل های سفید کننده دندان: این محصولات سفید کننده دندان مبتنی بر پراکسید که مستقیماً با مسواک یا یک نوار نازک بر روی دندانها زده می شوند ، لازم است یک یا دو بار در روز به مدت 10 تا 14 روز استفاده شوند.
 • سیستم های سفید کننده دندان مبتنی بر سینی: با استفاده از این گزینه سفید کردن دندان ها ، یک قالب محافظ دهان با یک ژل یا خمیر سفید کننده مبتنی بر پروکسید پر می شود و برای مدت یک تا چند ساعت در روز و تا چهار هفته روی دندان ها قرار می گیرد. شما می توانید سیستم های سفید کننده دندان مبتنی بر سینی یا قالب ژلاتینی را بدون نسخه پزشک خریداری کنید و یا یک دندانپزشک آن را به صورت سفارشی نصب کنید.
 • خمیر دندان های سفید کننده دندان: از آنجا که مسواک ساینده ملایم هست، هر خمیردندان به از بین بردن لکه های دندان کمک می کند. با این وجود خمیردندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی یا مواد صیقل دهنده ای هستند که بدون کمک ماده سفید کننده به لکه های دندان کمک می کنند. خمیردندان های سفید کننده دندان نسبتاً ارزان هستند و دندان ها را تقریباً تا یک سایه روشن می کنند. برخی از خمیردندان های سفید کننده حاوی پراکسید هستند اما به اندازه کافی روی دندان ها باقی نمی مانند تا فواید سفید کنندگی داشته باشند.

سفید کردن دندان در کلینیک

همانطور گفته شد پراکسید هیدروژن موجود در درمان های خانگی بسیار ضعیف بوده و برای موارد جزئی مورد استفاده قرار میگیرد. اما غلظت پراکسید هیدروژن(در روش خانگی 5 تا 20 درصد پراکسید، در دندانپزشکی 15 تا چهل درصد) در مواد و روش های سفید کردن دندان در دندانپزشکی بالا بوده و پزشک متخصص سعی میکند با ارائه بهترین تکنیک، مطلوب ترین نتیجه را بر اساس شرایط دندانی خود داشته باشید.

دندانپزشک متخصص میتواند شرایط دندانی شما اعم از لثه ها و دلایل تیرگی دندان تشخیص داده و روش مناسب و سریعی را برای دندان های شما برنامه ریزی کند.

عوارض سفید کردن و یا بلیچینگ دندان

از عوارض بلیچینگ دندان می توان به موارد روبرو اشاره کرد: حساس شدن دندان بعد از بلیچینگ گاها بروز می کند که البته بعد از گذر زمان این حساس شدن دندان از بین می رور و توصیه به مصرف خمیر دندان ضد حساسیت هم برای این بیماران می شود چرا که خمیر دندان ضد حساسیت با خاصیت کاهنده حساسیت دندان به سرما و گرما باعث رفع این مشکل خواهند بود .

گروهی از بیماران هستند که به صورت نا آگاهانه از خمیر دندان یا پودرهای سفید کننده در منزل استفاده می کنند که البته استفاده محدود و کم از این پودرهای سفید کننده یا خمیر دندان های سفید بی خطر است ولی استفاده طولانی مدت و روزمره از پودر های سفید کننده یا خمیر دندان های سفید کننده درست نمیباشد چرا که این پودر های سفید کننده یا خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد ساینده ای هستند که استفاده طولانی باعث آسیب به لایه مینایی و حتی برداشت لایه مینایی می شود که متاسفانه آسیب ناشی از این پودر های سفید کننده در دراز مدت غیر قابل برگشت و غیر قابل بهبود و ترمیم خواهد بود و به هیچ وجه توصیه نمی شود .

موارد منع مصرف سفید کننده دندان

در مواردی که حتما باید به تشخیص پزشک معالج و پس از انجام معاینه باشد باید مواد سفید کننده دندان برای بیمار منع شود که در زیر به برخی از این موارد اشاره کرده ایم.

 • الرژی: ممکنه است که برخی از بیماران به مواد داخل سفید کننده حساسیت داشته باشند.(البته در حال حاضر هیچ گزارش مستندی در این باره منتشر نشده است)
 • حساسیت دندانی: سفید شدن می تواند باعث حساسیت گذرا در بیماران شود ، که معمولاً با قطع درمان از بین می رود.
 • زنان باردار: بیماران باردار به طور کلی در مطالعات تحقیقاتی مانند آزمایش مواد سفید کننده شامل نمی شوند. بنابراین ، تحقیق در مورد این جمعیت در دسترس نیست. در نتیجه ، هیچ مدرکی مبنی بر ایمن بودن یا ایمن نبودن دندان در دوران بارداری وجود ندارد. بنابراین همیشه بهتر است تا بعد از تولد کودک از سفید شدن خودداری کنید تا خطری متوجه آن نشوید.
 • کودکانو نوجوانان : تا قبل از رویش کامل دندانهای دائمی (حداقل پس از 14 سالگی) ، سفید کردن دندان ها مأیوس نیست.
 • بیماری های لثه: لازم است قبل از برنامه ریزی برای درمان یک روش زیبایی مانند سفید کردن ، به بیماری پریودنتال پرداخته و بر اهمیت سلامتی تمرکز شود.
 • پوسیدگی و شکست: ترمیم نشتی یا پوسیدگی فعال باعث لک شدن دندان می شود. سفید کننده باعث از بین رفتن و رفع پوسیدگی نمی شود.

مزایای بلیچینگ دندان با لیزر

لیزر در بسیاری از حوزه های دندانپزشکی مدرن چه در بافت نرم و چه در بافت سخت کاربرد دارد که در زمینه سفید کردن دندان یا بلیچینگ هم کاربرد ویژه دارد . قبل از استفاده از لیزر برای بلیچینگ دندان ها ، برای دسترسی به نتیجه ایده آل ابتدا دندان ها را جرم گیری کامل و سپس پولیش می کنیم سپس همه بافت های اطراف دندان ها از جمله لب ها ، لثه ها و زبان با ژل محافظ پوشیده می شود و سپس با دستگاه لایت کیور ژل های محافظ سفت می شوند .

 

سپس طول موج لیزر ( دیود) مناسب برای دندان انتخاب می شود و زمان مورد نیاز برای لیزر حدود ۲ دقیقه است ( در صورتی که در مورد بلیچینگ با لایت کیور حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است و لیزر علاوه بر توانایی بر روشن کردن دندان توانایی روشن کردن لثه را هم دارد و لیزر دایود با طول موج خاص عمل روشن کردن لثه را انجام می دهد .

مزایای دیگر بلیچینگ با لیزر

 1. سفید شدن بیشتر در بلیچینگ با لیزر نسبت به روش معمولی
 2. عمق نفوذ بیشتر در بلیچینگ با لیزر و در نتیجه درخشندگی بیشتر
 3. در بلیچینگ با لیزر زمان کوتاهتر است ( حدودا ۴ دقیقه )
 4. در بلیچینگ با لیزر حساسیت عاجی بسیار کمتر از بلیچینگ معمولی می باشد.
 5. بلیچینگ با لیزر کاملا بدون درد است .
 6. تابش نور یکسان به دندان ها در بلیچینگ با لیزر
 7. تغییر رنگ هایی که ناشی از مصرف تتراسایکلین و فلروزیس هستند با این روش موفقیت آمیز نمی باشند .

زمان سفید ماندن دندان ها

یکی از سوال های بیماران این میباشد که بعد از سفید کردن دندان ها تا چه مدتی آنها سفید میمانند؟ ; زمان سفید ماندن دندان های کاملا به مراقبت و بهداشت فردی بستگی دارد که اگر به خوبی انجام شود، حداقل تا 2 سال دندان های شما سفید میمانند.

مراقبت های بعد از سفید کردن یا بلیچینگ دندان

 • اجتناب و یا محدود کردن غذا و نوشیدنی های حاوی رنگدانه.
 • استفاده از نی برای خوردن نوشیدنی های حاوی رنگدانه.
 • ترک دخانیات.
 • استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان ها.

فواید بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها

 • صرفه جویی در زمان و سفید شدن دندان ها  در زمان کوتاه تر
 • جوان تر نشان دادن شما
 • افزایش لبخند و زیبایی لبخند
 • افزایش اعتماد به نفس

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت بهتره یا روکش؟!

یکی از سوالات متداول کاربران این است که ایمپلنت بهتره یا روکش؟ افرادی که قصد دارند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند

ایمپلنت فرانسوی، کیفیت ایمپلنت فرانسوی

ایمپلنت فرانسوی چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با توجه به کاربرد بسیار ایمپلنت، کشورهای مختلفی ایمپلنت را تولید می