لومینیرز دندان چیست؟

لومینیرز دندان چیست؟

لومینیرز دندان چیست ؟ > لومینیرز یک ساختار بسیار نازک ساخته شده از پرسلن(لمینت دندان) است که ضخامتی کمتر از پوست تخم مرغ دارد(0.3تا 0.1 میلی متر) به دندان بیمار متصل می شود و این روش ۲ یا ۳ جلسه ملاقات با دندانپزشک را نیاز دارد. لومینیرز نقص و اشکالات ظاهری دندان را اصلاح می کند و این نیازمند میزان کافی سطح مینای دندان میباشد تا لومینیرز را بتوان به دندان متصل کرد و از نتایج بلند مدت درمان مطمئن شد .

لومینیرز لبخندی یک دست را به بیمار هدیه می دهد و مخصوص دندان هر شخصی ساخته می شود و فضاهای باز بین دندان ها بدون تراش مینای دندان از بین می برد.
ضخامت آن به اندازه لنز چشم می باشد ولی مقاومت و ماندگاری بالایی دارد(15 تا 20 سال)، نصب لومینیرز سریع و آسان است و بر خلاف ونیرهای معمولی که نیاز به ونیر موقت دارد، در لومینیرز چون هیچ تراشی صورت نمی گیرد بنابر این نیازی هم به روکش موقت ندارد.

لازم به ذکر است پزشکان به فرایند نصب لومینیرز دندان، روش نصب «بدون نیاز به آمادگی قبلی» یا ونیر بدون تراش می گویندکه در آن نیاز چندانی به دستکاری دندان، تراشیدن و تغییر دادن آن نداریم. و اسم اصلی این روکش ها ونیر نازک میباشد که به دلیل فعالیت یکی از برند های معروف در این حوزه عموما این روش را به اسم Lumineers میشناسیم.

 

نحوه انجام لومینیرز دندان

لومنیرز دارای ضخامت نازکتر از روکش های سنتی است و مزیت آن عدم درد داشتن و فقدان حساسیت به سرما و گرما است چرا که هنگام تراش دندان جهت روکش بیمار احتمالا احساس درد می کند و نیاز به بیحسی را طلب می کند . و برخلاف روکش نیاز به مراحل آماده سازی دندان و تراش دندان وجود ندارد و ضمنا نیازی به روکش موقت هم نیست .

جلسه اول : قالب گیری

جلسه اول آسان است. دندانپزشک از دندان‌های بالا و پایین قالب می‌گیرد و مدل را به لابراتوار لومینیرز می‌فرستد. ازآنجایی که دندان تراش داده نمی‌شود، استفاده از روکش‌های موقتی آکریلیکی ناخوشایند ضرورتی ندارد.

جلسه دوم : چسابندن لومینیرز

دندانپزشک لومینیرز بسیار نازک را روی دندان‌ها می‌چسباند. دندانپزشک پیش از چسباندن لومینیرز اندازه بودن آن را بررسی می‌کند و سپس اسید متوسطی را روی دندان می‌زند تا پیوندی قوی بین دو سطح برقرار شود. سپس دندانپزشک بایت را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که بایت متعادل است و دندان‌ها به خوبی روی هم قرار می‌گیرد. اگر بایت مشکلی نداشته باشد، احتمال لب پر شدن لومینیرز در عملکرد روزمره دندان به حداقل می‌رسد.

زمان انجام لومینیرز

زمان چسباندن لومینیرز به دندان های شما دو الی سه ساعت در مطب پزشک زمان میخواهد. و همچنین شما باید یک جلسه قبل از عمل، جهت قالب گیری دندان هایتان نزد دندانپزشک بروید تا پس از قالب گیری 4 روز الی یک هفته زمان لازم است تا لومینیرز شما در لابراتوار ساخته شود.

 

لومینیرز مناسب چه افرادی میباشد؟

دندانپزشک با بررسی وضعیت بیمار، رنگ و اندازه دندان، بررسی می کند آیا فرد برای درمان با این روش مناسب است یا خیر، زیرا تمام افراد نمی توانند روش لومینیرز را انتخاب کنند. ضخامت لومینیرز بسیار نازک است، اما می تواند باعث برجستگی دندان شود که در برخی مواقع، این ماجرا نارضایتی بیمار را به دنبال دارد. متخصص بیمار را در ارتباط با معایب، مزایا و هزینه این روش آگاه می سازد تا بیمار بتواند به راحتی در این باره تصمیم بگیرد. برای بیمارانی که به علت تغییر رنگ، قصد عوض کردن کامپوزیت خود را دارند، این روش بسیار مناسب است. افرادی که به دنبال سفید کردن دائمی دندان ها، اصلاح طرح لبخند، بر طرف کردن نقص های کوچک دندان و ردیف کردن دندان های خود هستند، می توانند این روش را انتخاب کنند.

 • دندان ها باید در شرایط تقریبا منظمی باشند
 • دارای مشکلاتی نظیر پوسیدگی دندان نباشند.
 • عدم انحراف شدید دندانی

لومینیرز دندان مناسب چه دندان هایی نمی باشد

البته در مواردی که لکه های تیره و بزرگ هستند لومینیرز گزینه مناسبی نمی باشد و نیز لومینیرز برای دندان هایی که به طور وسیع با کامپوزیت یا آمالگام پر شده اند گزینه خوبی نمی باشد . نکته ای که حائز اهمیت است به علت فقدان تراش یا تراش کم که خود آن یک مزیت است ولی از طرف دیگر به علت همین تراش نخوردن دندان در لومینیرز می تواند فاصله بسیار کوچک بین لومینیرز و خط لثه شود و خود این فاصله باعث احتمال گیر غذایی و بروز بوی بد دهان گردد و این مسأله اهمیت مراجعه به یک مرکز تخصصی و حرفه ای را برای بیماران عزیز طلب می کند . جهت اطلاع از قیمت لومینیرز دندان با ما در ارتباط باشید.

مزایای لومینیرز دندان

 • نیازی به بیهوشی و بدون درد.
 • بدون نیاز به تراش دندان
 • برای بلند تر کردن دندان های کوتاه استفاده میشود.
 • ترمیم دندان های ناشی از شکستگی ها کوچک
 • برای سفید کردند دندان هایی که با مصرف نوشابه، قهوه و چای و همچنین گذر زمان، سفیدی دندان ها را از دست داده اند استفاده میشود.
 • بستن فواصل بین دندانی
 • طول عمر بالای 15 سال
 • قابل برداشتن بودن لومینیرز بدون اسیب زدن به دندان

معایب و عوارض لومینیرز دندان

 • احساس ضخیم شدن دندان: با اینکه لومینیر لایه نازکی میباشد اما به علت اینکه مینای دندان تراش نمیخورد ممکنه است احساس ضخیم شدن دندان ها به شما دست دهد.
 • عدم پوشش لکه های تیره: اگر لکه های دندانی شما خیلی از حالت سفید دور شدن باشند ممکن است که لومینیرز دندان لایه پنهان کننده مناسبی برای انها نباشد.
 • خط لثه: بطور کلی لومینیرز دندان روشی غیرتهاجمی برای اصلاح دندان ها می باشد به سبب آنکه در لمینت دندان لومینیرز برخلاف لمینت سرامیکی نیازی به تراشیدن دندان ها وجود ندارد و در واقع لمینت بدون تراش می باشد.. بنابراین لمینت های دندان لومینیرز یک روش ایمن هستند. همین مزیت تراش نخوردن دندان ها در لمینت دندان لومینیرز می توانند سبب ایجاد یک فاصله بسیار کوچک لومینیرز با خط لثه شود. این فاصله می تواند سبب گیر کردن غذا و در نهایت بوی بد دهان شود. در موارد حادتر که فاصله میان لبه لومینیرز و خط لثه بیشتر می باشد، می تواند بیماری لثه را در پی داشته باشد.
 • برای افرادی که دندان قروچه دارند مناسب نمیباشد.
 • حساسیت لثه: بافت لثه معمولا با عضو خارجی جدید سخت تر تطابق پیدا میکند و نیازمن زمان برای قبول کردن لومینیرز میباشد. این حساسیت ها ممکن است با التهاب بافت نرم خودر را نشان دهند.
 • بینظمی در رنگ دندان: از انجا که لومینیر ها لایه های نازکی هستند و در اثر ترکیب رنگ دندان و چسب، روشنایی آنها تعیین میشود، اگر دندانپزشک شما تخصص کافی را جهت تنظیم رنگ دندان ها نداشته باشد ممکن است که دچار یک بی نظمی در کنتراس رنگ دندان هایتان شوید.

مراقبت های بعد از انجام عمل

لومینیرز دارای طول عمر زیاد و با دوام و ماندگاری طولانی است. دقیقا مانند دندان های طبیعی ، لومینیرز هم نیاز به بهداشت صحیح دندان و دهان دارد و استفاده از نخ دندان از ملزومات بهداشتی است و ویزیت های دوره ای دندانپزشک در کنار رعایت اصول بهداشتی از ملزمات دیگر بوده. چرا که دندانپزشک در صورت مشاهده هر گونه لکه به روی لومینیرز آن را دیده و بر طرف می کند و باید در نظر داشت که اشیائی که به آن گاز می زنید سفت و محکم نباشد و از شکستن تخمه یا گاز زدن هویج یا شکستن آجیل پرهیز نمایید.

دوام و کیفیت لومینیرز دندان

شاید کسانی باشند که به دلیل ضخامت کم لومینیرز دندان، شک در کیفیت و دوام این روش برای دندان ها داشته باشند. اما بر خلاف ظاهر نازک این روکش ها، بسیار از دوام مطلوبی برخور دارند. فقط کافیست که به سه نکته در انجام این عمل دقت کنید.

 1. اولین مورد مهم، متخصص دندانپزشک میباشد که بتواند با تشخیص درست و تکنیک های انجام عمل اشنایی مطلوب داشته باشد.
 2. دومین عامل مهم، کیفیت ماده استفاده شونده و چسب نگهدارنده میباشد که پزشک باید در انتخاب مواد خوب و همچنین ترکیب آن دقت کند.
 3. و دیگر عامل تاثیر گذار، نحوه مراقبت و رسیدگی فرد بر روی دندان خود میباشد.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

عوارض کامپوزیت دندان، عوارض خطرناک کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

عوارض کامپوزیت دندان به مشکلاتی گفته می شود که در اثر انجام کامپوزیت به وجود می آیند. اگرچه کامپوزیت به عنوان یک روش امن برای

کامپوزیت دندان کج، مراحل کامپوزیت دندان کج

کامپوزیت دندان کج چگونه است؟

کامپوزیت دندان کج یک روش مناسب برای اصلاح فرم دندان های نامرتب است. دندان ها به شکل مؤثری زیبایی افراد را تحت تأثیر قرار می