تاثیر سیگار و الکل بر ایمپلنت

تاثیر سیگار و الکل بر ایمپلنت

تاثیر سیگار و الکل بر ایمپلنت را در این مقاله توضیح میدهیم.

سیگار و الکل و به طور کلی دخانیات تاثیرات مخربی بر بافت لثه و استخوان و ایمپلنت و پوست ایجاد میکنند و باعث افزایش درد بعد از جراحی و افزایش خطر پس زدن ایمپلنت میشوند. همچنین تاثیرات منفی بر روی جراحی لثه نیز میگذارد زیرا باعث کاهش خونرسانی شده و بعد از جراحی لثه ریسک عفونت و دردهای پس از جراحی افزایش پیدا میکند.

تاثیر سیگار بر ایمپلنت

ایمپلنت قطعه ای است از جنس آلیاژ تایتانیومی است که با بافت استخوان سازش دارد و دارای ابعاد و قطر و ارتفاعات متنوعی میباشد.

امکان کاشت ایمپلنت دندان در نواحی مختلفی از فک وجود دارد و بعد از جوش خوردن ایمپلنت به فک امکان قالبگیری و ساخت روکش وجود خواهد داشت .

ایمپلنت برای جوش خوردن مناسب به استخوان و لثه نیاز به خونرسانی مناسب دارد و تاثیر سیگار بر ایمپلنت به این صورت است که این خونرسانی را دچار اختلال میکند. زیرا سیگار و دخانیات باعث انقباض عروق هم داخل استخوان و هم بافت لثه میشود علاوه بر آن دود غلیظ ناشی از سیگار و حرارت ایجاد شده توسط آن باعث آسیب به بافت لثه و استخوان شده و موجب کاهش ضخامت استخوان و لثه میشود همانطور که میدانیم این بافت ها نقش حمایتی برای ایمپلنت را ایفا میکنند.

وقتی این بافت ها دچار ضعف و تحلیل شوند بقای ایمپلنت ما دچار خطر میشود و طول عمر ایمپلنت کاهش میابد.

دکتر شهرام اسعدی با سابقه کاشت بالای 30 هزار واحد ایمپلنت از سال 1388 تا کنونف آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشند و راهکارهایی جهت کاشت ایمپلنت برای بیماران سیگاری یا بیماران با مصرف دخانیات ارایه میدهند.

عوارض مضر مصرف سیگار بر ایمپلنت دندان

 1. نیکوتین موجود در سیگار باعث انقباض عروق و عفونت در دهان میشود.
 2. باعث کاهش خونرسانی میشود که منجر به جوش نخوردن لثه و استخوان به ایمپلنت میشود.
 3. خشکی دهان و ایجاد زخم های دهانی.
 4. باعث کاهش بزاق و خاصیت ضد باکتریایی بزاق میشود که ریسک عفونت افزایش میابد.
 5. بر روی سیستم ایمنی بدن اثر منفی داشته و ریسک عفونت افزایش میابد.
 6. باعث افزایش درد بعد از جراحی لثه و همپنین جراحی کاشت ایمپلنت میشود.

در ادامه فیلم کشیدن دندان و کاشت همزمان ایمپلنت در یک نوبت جراحی توسط دکتر شهرام اسعدی را میتوانید مشاهده کنید.

تاثیر الکل بر ایمپلنت

از جمله عوامل تخریبی بر روی بافت استخوان و بافت لثه ای و مخاط داخل دهان مصرف الکل میباشد.

زیرا الکل باعث کاهش غدد بزاقی و خشکی دهان میشود که تاثیر بدی بر روی ایمپلنت و دندان های موجود دارد و ریسک پوسیدگی دندان را افزایش میدهد.

علاوه بر این به علت اثر انقباضی که بر عروق دارد باعث کاهش خونرسانی به بافت های حمایت کننده ایمپلنت و دندان میشود.

تاثیر سیگار و الکل بر ایمپلنت ، کلا مواد مخدر و الکل و دود اثر تخریبی و منفی بر روی بافت های مختلف بدن دارد.

عوارض مضر مصرف الکل بر ایمپلنت دندان

 1.  خشک شدن دهان و کاهش بزاق میشود.
 2.  بروز زخم های دهانی و کاهش خاصیت ضد باکتری بزاق یه علت کاهش بزاق
 3. افزایش درد پس از جراحی لثه و کاشت ایمپلنت
 4. با تاثیر منفی بر سیستم ایمنی باعث افزایش ریسک جوش نخوردن ایمپلنت به استخوان میشود
 5. کاهش خونرسانی لثه و استخوان اطراف ایمپلنت میشود.

در ادامه عکس بعد و قبل از کاشت 16 واحد ایمپلنت دندان همزمان با جراحی سینوس لیفت و پیوند استخوان و کشیدن دندان ها در یک نوبت جراحی توسط دکتر شهرام اسعدی را میبینید.

تاثیر سیگار و الکل بر ایمپلنت

تاثیر سیگار و الکل بر ایمپلنت

تاثیر تریاک بر ایمپلنت

علاوه بر تاثیر سیگار و الکل بر ایمپلنت که پیشتر ذکر شد مواد مخدر از جمله تریاک نیز باعث بروز عفونت در لثه و استخوان اطراف ایمپلنت میشود و علاوه بر آن میزان جوش خوردن ایمپلنت به استخوان کاهش میابد و حتی خطر پس زدن ایمپلنت نیز وجود دارد.

ایمپلنت فلزی است از جنس تایتانیوم که دارای تطابق با بافت داخل دهان میباشد و بعد از کاشت طی مدت زمانی به استخوان و بافت نرم اتصال میابد، در این دوره مصرف دخانیات و الکل و سیگار تاثیر منفی بر جوش خوردن ایمپلنت میگذارد و استحکام ایمپلنت کاهش میابد.

زیرا سیگار و دخانیات و الکل و قلیان باعث کاهش خونرسانی به آن ناحیه میشود.

البته ایمپلنت هایی موجود میباشد که ریسک پس زدن را در بیمارانی که مصرف دخانیات و الکل داردند را کاهش میدهد.

تاثیر قلیان بر ایمپلنت

قلیان و سیگار از عوامل مخربی است بر روی جوش خوردن ایمپلنت داردند همانطور که میدانیم دخانیات تاثیر منفی بر بافت های مختلف بدن و اندام های مختلف دارد از جمله بر روی ریه ها ، قلب و عروق و مغر و پوست بدن و اگر دقت کنیم افرادی که سیگار و قلیان مصرف میکنند دارای پوست و لب تیره و کبود هستند که به دلیل انقباض عروق و کاهش خونرسانی به آن نواحی میباشد.

دود و دخانیات باعث انقباض عروق شده که این انقباض عروق در بافت های لثه و استخوانی نیز بروز پیدا میکند و به دنبال آن ما شاهد تحلیل لثه و استخوان هستیم.

همینطور در زمان کاشت ایمپلنت مصرف دخانیات و سیگار و قلیان باعث کاهش خونرسانی و کاهش تامین اکسیژن استخوان و لثه ی اطراف ایمپلنت میشود که تاثیر منفی بر اتصال ایمپلنت به استخوان و بافت لثه ی اطراف آن دارد و حتی در مواقعی که هدف جراحی لثه برای روکش میباشد مصرف قلیان و دخانیات باعث خطر عفونت و التهاب میشود.

به اشتراک گذارید :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت بهتره یا روکش؟!

یکی از سوالات متداول کاربران این است که ایمپلنت بهتره یا روکش؟ افرادی که قصد دارند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنند

ایمپلنت فرانسوی، کیفیت ایمپلنت فرانسوی

ایمپلنت فرانسوی چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. با توجه به کاربرد بسیار ایمپلنت، کشورهای مختلفی ایمپلنت را تولید می